| Alex1001002 a întrebat:

Sunt anul I la facultate (buget), dar nu imi prea place.As vrea ca din anul urmator sa ma duc la Scoala de Subofiteri de Pompieri si Protectie Civila Pavel Zaganescu.Problema esta ca nu stiu daca pot sa ma mut fara sa platesc taxa pentru facultatea la care sunt deja inscris. Poate careva dintre voi stiti.Mersi!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este nevoie sa platesti taxa de studii la actuala facultate daca te duci la o scoala de subofiteri.
Doar daca ai vrea sa urmezi o alta facultate, tot pe loc bugetat, ar trebui sa platesti taxa de studii pentru perioada urmata la actuala facultate.

| minrest a răspuns:

Daca faci facultatea la buget, inseamna ca esti la o facultate buna, si tu o poti face, caci ai fost admis la buget, ce rost are sa tintesti mai jos, la subofiter de pompieri? Nu cumva supraestimezi situatia sau viata sau importanta unui subofiter pompier?

| Alex1001002 explică (pentru minrest):

Este vorba de placere.Desi sunt la buget nu mi se pare o facultate cu un viitor promitator, pe cand ca si pompieri, gasesc de lucru si e ceva ce mi-am dorit de multa vreme.

| minrest a răspuns (pentru Alex1001002):

Nu stiu daca stii. O facultate buna te ajuta sa angjezi in multe alte domenii. Sa zic, la o banca, pe o pozitie de la care in curand sa lucrezi cu clientii, sa le recomanzi forma de credit. Daca se duc 20, din care multi cu facultati bunicele, gen Crestina Dimitrie Cantemir, pe aproapeta de domeniu, si tu ai Istoria la Universitatea Bucuresti, te ia pe tine sigur. Sau chiar Geografia, cateodata. Asta pentru ca scoala ta mult mai buna arata ca esti mult mai bun. Am vazut asta cu ochii mei, la colegii mei de an.

| minrest a răspuns (pentru Alex1001002):

Mai intereseaza-te in ce priveste pompierii, ca nu prea vad ce iti place la viata lor. Stii, cand suntem copii ne atrag unele chestii, mecanic de locomotiva, pompier...