| MrEggHead7 a întrebat:

Salut, sunt în clasa a 11 a la profesionala și beneficiez de alocație +18 ani, anul următor mă transfer la liceu zii și vreau să știu:
1. Primesc alocație anul următor? Din a 11 a profesionala trec în a 11 a liceu zii, deșii înțeleg că e diferit s-ar putea considera ca repatetare a anului.
2. Trebuie să refac cererea de alocație când intru la liceu zii, și în fiecare an?
3. În vara asta primesc alocație? Fiindcă termin ciclul profesional se poate considera că mi-am terminat studiile chiar dacă la toamnă intru în ciclul liceal. Depind foarte tare financiar de alocație și 2 luni fără ea chiar mă afectează.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Din pacate se pare ca nu vei primi in primul an, fiind o repetare a clasei si se primeste doar daca repetarea este din motive de sanatate, asa sunt prevederile L.61/1993.
Consider ca legea ar trebui sa prevada si alte cazuri, cum este al tau, avand in vedere ca repetarea anului nu este din vina ta ci din cauza prevederii legii.
In orice caz n-ai nimic de pierdut daca o sa depui cererea, ci numai de castigat, daca nu o resping.
2.Da, in fiecare an trebuie sa depui dosarul pentru alocatie (cerere si adeverinta de continuarea studiilor).
3.Alocatia se acorda pe perioada cursurilor, in vacanta de vara nu o primesti.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu stim, intreaba la secretariat dar s-ar putea sa numai primesti daca repeti anul, primeai pana la 26 de ani daca terminai liceul si continuai cu facultate dar asa tu nici liceul nu esti in stare sa il termini tu vrei alocatia de la ei ca de scoala te doare in cot

| MrEggHead7 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Văd că nu ești familiar cu ciclul profesional deci lasă-mă să te informez. Ciclul profesional durează 3 ani (clasa a 9 a profesională, clasa a 10 a profesionala, clasa a 11 a profesionala) după care ai opțiunea de seral (clasa a 11 a seral, clasa 12 a seral, clasa a 13 a seral) sau de liceu la zii (clasa a 11 a și a 12 a), asta fiindcă programa la profesionala e mai lejeră și echivalează numai clasa a 9 a și clasa a 10 liceu. Acum termin ciclul profesional și mă îndrept spre liceu zii ca să pot da bacul și să mă îndrept spre facultate. Nu rămân repetent. Asta e procedura. Răspunde-mi dacă ai alte nelămuriri.