| Andcp a întrebat:

Salut sunt înscris la scoala de șoferi și am fost programat la examenul teoretic dar ca aproape orice cursant tentația e prea mare și am condus și am fost prins nu am consumat alcol deloc 0.00 dar mi-au făcut dosar penal și chestia e ca la scoala unde sunt înscris m-au sfătuit sa continui scoala, cine cunoaște astfel de cazuri poate sa ma lămurească si pe mine?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti continua scoala de conducere si sa sustii examinarea pentru obtinerea permisului de conducere daca nu esti condamnat definitiv pentru conducerea fara permis.

| Simpatic a răspuns:

Aceasta situatie nu am mai auzit-o dar ea este posibila.
Nu stiu ce finalitatea va avea acel dosar penal, el conteaza, este posibil sa nu mai ai drept de a conduce o perioada de timp, deci practic scoala devine nula.
Ce sa va fac daca aveti tentatie, asta este din pacate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Atât timp cât nu ești condamnat poți continua școala. Dacă ești condamnat ți se va anula permisul dacă îl iei între timp.

Și nu, nu aproape orice cursant conduce fara permis.