| Tmaaa6 a întrebat:

Hei. Am o problema, acum cateva zile am condus o masina fara permis pe un drum comun si m-a prins politia. Mi-au facut un dosar penal. Am 17 ani si acum fac scoala pentru soferi. Maine trebuie sa ma duc pentru cazier si nu stiu ce o sa se intampla. Oare nu o sa mai pot obtine carnetul?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca esti condamnat definitiv o sa poti obtine permisul de conducere abia dupa o perioada de la terminarea condamnarii, conform art.24, alin.(6) din Codul rutier, citez:
"(6)Nu are dreptul să se prezinte la examen pentru obţinerea permisului de conducere persoana care a fost condamnată, prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă, pentru o infracţiune la regimul circulaţiei pe drumurile publice sau pentru o infracţiune care a avut ca rezultat uciderea sau vătămarea corporală a unei persoane, săvârşită ca urmare a nerespectării regulilor de circulaţie, cu excepţia cazurilor când a intervenit una dintre situaţiile prevăzute la art. 116 alin. (1)."

| Bondarel99 a răspuns:

Pai daca ti-au facut dosar penal acum cateva zile inseamna ca nu mai esti un ingeras...

| shrink a răspuns:

Examen nu o sa poti sa dai pana nu se finalizeaza dosarul penal, adica se inchide sau merge in instanta.