| BenjiBwoy a întrebat:

Salut, sunt intr-o suspendare de 60 de zile a permisului(motivul a fost o depasire pe linie continua). In urma discutiei cu politistul, a spus ca pot face o reducere de 20 de zile a suspendarii daca fac redobandirea. Insa am auzit ca se poate adauga inca 30 de zile de suspendare daca nu trec acea redobandire din prima, este adevarat?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu este adevarat. 30 zile se adauga doar in cazul in care esti obligat sa dai testul.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat ce-ai auzit, cine ti-a spus habar n-avea de prevederile legale.
Daca nu reusesti la testul de 15 intrebari nu vei obtine reducerea perioadei de suspendare a dreptului de a conduce (nu a permisului de conducere, nu exista asa ceva) si vei efectua intreaga perioada de suspendare (60 de zile).
Adaugarea a inca 30 de zile este prevazuta doar in cazul anumitor contraventii, pentru care este obligatorie sustinerea testului, fara ca sa se reduca perioada de suspendare.