| Alle'x_Allex_1995 a întrebat:

acum cateva zile am primit o amenda pentru care am depus contesatie... nu am primit nimic acas( confirmarea, respingerea cereri) asa ca m.am gandit ca au acceptat cererea, dar se pare ca nu... mai pot sa fac ceva?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In intrebare spuneai ca acum cateva zile, aici spui ca in vara, de fapt cand a fost?
Trebuia sa te interesezi la judecatorie daca ti-au admis ori respins contestatia.
Daca ai primit amenda se pare ca ti-au raspins-o, pentru a fi sigur intereseaza-te la judecatorie.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inteleg ca ai depus o plangere contraventionala impotriva procesului verbal de contraventie.
Urmeaza sa primesti o citatie pentru termenul cand se va judeca plangerea, abia apoi judecatorul va pronunta o hotarare de admitere sau respingere a plangerii. Nu se judeca asa repede, termenul ar putea fi fixat la cca 1 luna de la depunerea plangerii sau chiar mai tarziu.

| Alle'x_Allex_1995 explică (pentru Ioandelasal):

Asta sa intampat prin vara, am depus plangerea, dupa cateva zile m.au chemat la judecatorie, m.am dus impreuna cu un martor, am dat declaratia au audiat si martorul si gata m.au trimis acas, dupa, pauza 5 luni si m.am trezit cu amenda acas... nu ar fi normal sa fi primit o citatie cum ca au acceptat plangerea sau au respinso?

| Alle'x_Allex_1995 explică (pentru Ioandelasal):

Acum cateva zile am primit amenda, eu am depus plangerea in vara, ma gandeam ca ar fi trebuit sa imi trimita o citatie acasa confirmand sau respingand plangerea. Multumesc tututror, o sa revin cu rezultate.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Alle'x_Allex_1995):

In intrebare spuneai ca acum cateva zile, aici spui ca in vara, de fapt cand a fost?
Trebuia sa te interesezi la judecatorie daca ti-au admis ori respins contestatia.
Daca ai primit amenda se pare ca ti-au raspins-o, pentru a fi sigur intereseaza-te la judecatorie.

| darrio2007 a răspuns:

Unde ai depus contestatia? Si ce fel de amenda? Daca nu dai detalii cum crezi ca ti se poate raspunde?

| Alle'x_Allex_1995 explică (pentru darrio2007):

La judecatorie, am scris o declaratie in care explicam ce s-a intamplat si am mai luat si un prieten ca martor... amenda administrativa

| AgathaRo a răspuns:

Ce fel de amenda la circulatie?

| Alle'x_Allex_1995 explică (pentru AgathaRo):

Pentru un scandal in care eu am fos omul nepotrivit in locul nepotrivit

| doc69 a răspuns:

Nu ai ce sa faci decat sa te prezinti in instanta si sa iti sustii nevinovatia pentru care ai facut contestatia respectiva