| caritas a întrebat:

am 16 ani si as vrea sa plec in Grecia la niste rude de ale mele.Intrebarea mea este cum fac sa plec fara un tutore/parinte(ai mei nu ma pot insotii). Stiu ca pe avion ar trebui sa imi rezerv biletul cu o stewardeza(cum fac asta?).Pe atlasib cu un certificat ceva, m-ar lasa?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Vezi "cum" in raspunsul de aici :http://www.tpu.ro/......rinti-sau/

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie de o declaratie notariala autentica, data de ambii parinti, prin care isi dau acordul sa pleci in Grecia si indica un insotitor major. Acesta poate fi si personalul de bord de pe avion sau tren ori soferul masinii, in functie de mijlocul de transport.

| marin81 a răspuns:

Eventual daca cunosti o persoana adulta care mai merge pe aceelasi traseu/ Sau vorbeste la atasib, poate poti rezolva cu soferii

| Marius_Spataru_1985 a răspuns:

Nu ai cum, si tine minte ca persoana respectiva care te ia in grija trebuie sa se si intoarca cu tine, daca iesi din tara pe urma poti intra numai cu parintii sau cu pers respectiva.