| Aidin2014 a întrebat:

am 14 ani si peste vreo 2 ani as vrea sa plec din Romania in Sua sau Canada problema este nu am neamuri in canada sau Sua si as vrea ajutorul vostru celor care au rude in tarile respective daca ma pot ajuta sa plec in aceste tari aceste persoane pot fi tutorele meu iar eu pot lua viza americana? Voi plati celor care ma vor ajuta cu un tutore legal din cate stiu daca ai un tutore din america si te inscri la o scoala de stat americana primesti viza asa ca va cer ajutorul celor cu rude in sua sau canada si sunt dispusi sa-mi devina tutore ii voi plati eu si cu familia mea

3 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Cata vreme esti minor nu poti obtine viza nici macar prin loteria vizelor. dupa 18 ani poti obtine viza insa strict pentru o sedere de 3 luni. Pentru a nu fi expulzat din State, ar trebui sa intri la o facultate de acolo. Ulterior exista mai multe variante de a ramane legal acolo, unul din ele fiind casatoria. Poti primi cetatenia dupa 8 ani petrecuti in State si testele ulterioare de rigoare. Gasirea unui tutore e aproape imposibila, birocratia e incredibil de alambicata, actele pot dura ani de zile, testarea e riguroasa, nu prea vad cine s-ar inhama la asa ceva. Poate doar in schimbul unei sume de cateva zeci de mii de dolari, bani la care, evident, nu ai cum sa ai acces.

| express11 a răspuns:

Din pacate ar trebui sa te infieze, dar actele vor dura foarte mult... poate dura ani.ambasadele usa-canada, pot sa nu iti dea viza, dupa 18 ani, oricum problema este foarte incurcata.

| Stallone a răspuns:

Baga-ti ba mintile-n cap laughing