| daniel18122000 a întrebat:

Am 16 ani si vreau sa merg in Italia la mama mea, cu un prieten care are tot 16 ani. Amandoi suntem cetateni romani. La wizz air pe site spune ca minorii de peste 16 ani sunt considerati adulti si pot calatori singuri. La vama avem probleme daca ne cumparam biletele de mers in Italia? Sau trebuie sa platim insotitor de bord cum e la wizz air

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fara declaratia notariala a ambilor parinti si fara insotitor major nu veti putea iesi din Romania, indiferent ce spun cei de la compania aviatica.
In acest sens este L.248/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 30.(1)Organele poliţiei de frontieră permit ieşirea din România a cetăţenilor români minori numai dacă sunt însoţiţi de o persoană fizică majoră, în următoarele cazuri:
d)minorului care este titular al unui document de călătorie individual sau, după caz, al unei cărţi de identitate/cărţi electronice de identitate şi care călătoreşte însoţit de o altă persoană fizică majoră i se permite ieşirea în aceleaşi condiţii şi împreună cu aceasta numai dacă persoana însoţitoare prezintă o declaraţie a ambilor părinţi sau, după caz, a părintelui căruia i-a fost încredinţat prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă şi irevocabilă, a părintelui care exercită singur autoritatea părintească în temeiul unei hotărâri judecătoreşti rămase definitivă şi irevocabilă ori în temeiul unei hotărâri judecătoreşti rămase definitivă pentru procesele începute cu data de 15 februarie 2013, a părintelui supravieţuitor sau a reprezentantului său legal, care să cuprindă acordul acestora cu privire la efectuarea de călătorii în străinătate, pentru o perioadă care să nu depăşească 3 ani de la data întocmirii acesteia, precum şi datele de identitate a însoţitorului respectiv.
(5)Poate avea calitatea de însoţitor şi o persoană anume desemnată din cadrul unei societăţi comerciale autorizate, în condiţiile legii, să desfăşoare activităţi de transport internaţional de persoane."

| daniel18122000 explică (pentru Ioandelasal):

Merci mult. E o prostie de lege asta

| Ioandelasal a răspuns (pentru daniel18122000):

Nu este deloc prostie, dimpotriva. Gandeste-te ca, daca n-ar exista aceste prevederi, ar putea fi scosi minori din tara, fara acordul lor sau al parintilor, pentru diferite scopuri ilegale.

| daniel18122000 explică (pentru Ioandelasal):

Stiu, sunt de acord cu tine. Insa cred ca cu o procura de la parinti minorii de peste 16 ani ar trebui sa poata fi lasati sa iasa din tara atata timp cat la destinatie sunt asteptati de cineva. Inteleg aspectele astea de securitate, si sunt de acord. Dar totul este prea strict... nu stiu, parerea mea

4 răspunsuri:
| NaomyTommy a răspuns:

Cred ca poti calatori singur am avut o cunostina ce pleca tot in Italia si nu ii trebuia nimic mergea singur, sau trebuie sa iti faca o procura tatal tau cel mai bine intreaba firma cu care vrei sa pleci, success