| Serge a întrebat:

Salut TPU,

Am 18 ani si vreau sa vin din Spania in Romania la vara si nu stiu daca imi trebuie acte sau ceva pentru a o aduce si pe sora mea de 9 ani. Daca da ce acte?

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Daca sora ta e nascuta in Romania iti trebuie doar pasaportul si bineinteles bilet de calatorie.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca este cetatean roman n-ai nevoie de un act special pentru a intra cu ea in Romania, este destul pasaportul.
Problema o sa fie la iesirea din Romania. Nu o s-o mai poti scoate fara o declaratie a ambilor parinti, prin care isi dau acordul ca minora sa plece in Spania si te indica pe tine ca insotitor major.
In Romania declaratia se da in fata unui notar public iar in Spania la o reprezentanta diplomatica a Romaniei (Ambasada ori Consulat).
Tu o sa ai nevoie si de certificatul de cazier judiciar.

| LeMousiqe a răspuns:

Bineinteles.

| kostyx a răspuns:

Intr-adevar, daca sora ta e nascuta in Romania iti trebuie numai pasaportul, daca e nascuta acolo iti trebuie o procura facuta de parintii tai prin care ei isi dau consimtamantul ca sunt de acord sa o aduci tu in tara.

| DreyP a răspuns:

Din cate stiu eu, minori au nevoie de imputernicire din partea parintilor pentru a pleca in alta tara(evident asta depinde de regulile tari respective), stiu ca in Spania ii lasa pe minori sa calatoreasca singuri dar in Romania nu, acum poate sa mai schimbat nu stiu, dar din ce imi aduc aminte trebuie ca printi tai sa iti faca imputernicire cum ca iti permit sa o duci pe sora ta in Romania iar cat despre acte doar pasaport.

| Wallyka a răspuns:

Te duci la ambasada si daca ai 18ani fai procura cu buletin temporar din Spania pentru ca odata nascuta acolo isi poate alege cetatenia