| Bulz_Floryn_1992 a întrebat:

Salut tpu....am auzit ca daca mergi la liceul auto poti sa primesti permisul pentru caregoriile C si CE de la 18 ani...dar trebuie sa conduci doar in Romania? este adevarat?
Noua lege spune ca de la 21 de ani poti sa-ti iei categoriile C si CE, si nu prea stiu ce sa inteleg...dau fundawinking

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 195/2002, republicata in 2006, cu md. aduse prin L.203/2012, citez:
"ART.23.(1) Dreptul de a conduce un autovehicul sau tramvai pe drumurile publice il are numai persoana care poseda permis de conducere valabil, corespunzator categoriei din care face parte vehiculul respectiv, sau dovada inlocuitoare a acestuia cu drept de circulatie.
(2) Au dreptul de a conduce autovehicule sau tramvaie pe drumurile publice, in conditiile stabilite prin regulament, si persoanele care urmeaza un curs de pregatire practica, in vederea obtinerii permisului de conducere, numai in prezenta si sub supravegherea directa a unui instructor auto atestat in acest sens, precum si a examinatorului din cadrul autoritatii competente in timpul desfasurarii probelor practice ale examenului pentru obtinerea permisului de conducere pentru oricare dintre categoriile prevazute de lege.
(4) Persoanele care solicita prezentarea la examen pentru obtinerea permisului de conducere sau a unor noi categorii ale acestuia trebuie sa indeplineasca, potrivit legii, conditiile de varsta, sa fie apte din punct de vedere medical si sa faca dovada pregatirii teoretice si practice prin cursuri organizate de unitati autorizate, potrivit legii."
De asemenea conform Regulamentului de aplicare, citez:
"(4) Pot efectua cursurile practice de invatare a conducerii unui vehicul pe drumurile publice si persoanele care nu au inca varsta minima prevazuta de prezentul regulament pentru categoria sau subcategoria din care face parte vehiculul respectiv, dar nu cu mai mult de 3 luni inainte de implinirea acesteia sau, daca urmeaza cursurile unei institutii de invatamant preuniversitar cu profil auto, nu cu mai mult de 1 an inainte de implinirea varstei."
Fata de aceste prevederi rezulta ca elevii de la un profil auto pot doar sa faca scoala de conducere mai repede, nu sa si obtina permisul de conducere inainte de implinirea varstei.
De altfel pentru categoriile la care este prevazuta o varsta minima mai mare de 19 ani nu are rost sa se faca scoala de conducere mai repede, aceasta este valavbila numai un an de la terminare.

1 răspuns:
| mgtow a răspuns:

Se bazeaza pe legea noua cum Romania e in UE nu poti sofa un autotren la 18 ani.