Întrebare recomandată | CristiMihai23 a întrebat:

Salut, TPU.
Am auzit despre legea asta cu "hartie igienica si sapun in baile scolare" si la mine in scoala sunt niste bai insalubre. I-am spus doamnei directoare despre aceasta lege si a spus ca nu exista in legea 1 a educatiei, deci pe ea n-o intereseaza. Mai exista scoli la noi in judet care au bai curate si toate cele necesare, doamna directoare a spus ca n-are voie sa puna sapun si hartie igienica si cand am intrebat dar celelalte scoli cum de respecta aceste drepturi, a ridicat din umeri. Daca fac reclamatie undeva, m-ar lua cineva in serios? Daca da, unde as putea sa o fac? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Trustmotorcy a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=VpyeHf7zEik&t

Urmărește te rog asta, canalul face referire la problema ta, dar și alte drepturi ale elevului care sunt încălcate.

În România este un subiect evitat, nu se întâlnesc astfel de elevi care să își ceară drepturile. De obicei ignorăm și trecem mai departe, însă drepurile sunt citite de dirigintă la începutul anului. Eu îți urez mult succes.

13 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu ai unde. Dar pe bune, ea are dreptate într-un sens. În legea educației nu sunt prevăzute cheltuieli pentru hârtia igienică din WC-ele școlare. Unele școli au WC în curte, fără apă curgătoare. Și așa mai departe. Voi ca elevi, cu comitetul de părinți puteți decide. Este probabil o femei de serviciu în școală care are în grijă și WC-ul ca să nu se ocupe ditamai directoarea de asta, să nu îi pice galoanele. Dar dacă doriți să fie civilizație și igienă în școală, vă puteți organiza pe lângă directoare, dacă ei nu-i pasă.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Vorbeste la presa, vorbeste la inspectoratul scolar judetean, poti suna la o adica si la 112. Mi se pare o urgenta, sincer. Doamna directoare e cel mai probabil o ti^fa de partid pusa acolo pentru cit a prestat in genunchi, nu pentru competenta. P.S. Parintii vostri ce mama draq pazesc?

| Ineys a răspuns:

Sigur ai o baie a profesorilor care e curata si intretinuta. Du-te acolo de acum inainte si daca-ti zice vreun profesor ceva da si tu din umeri.

| Eugen80 a răspuns:

Trag banii de la primarie prin directoarea voastra si in loc sa cumpere ce trebuie, baga in contabilitate facturi pe rahaturi inutile!
De ce nu faci cateva poze si sa le trimiti pe la TV-uri?

| CristiMihai23 explică (pentru Eugen80):

Si sa risc sa-mi scada nota la purtare? nu, mersilaughing
la noi in scoala e interzis sa faci poze deci mai bine nu

| Trustmotorcy a răspuns:

Se încadrează în normele de igienă școlară Art. 15 care susține că "Se vor asigura... hârtie igienică, săpun, mijloace de uscare a mâinilor."

Te poți adresa în scris conducerii unității de învățământ, dacă nici așa nu se rezolvă vei trimite cerere la inspectoratul școlar.

| CristiMihai23 explică:

Mama e de asemenea, foarte revoltata, cand am batut un apropo despre reclamatie din partea unui parinte doamna directoare mi-a spus ca nu au parintii ce face, iar eu in calitate de elev va trebui sa fac reclamatie, dar nu am va lua nimeni in serios(spusele dansei).

Acum, daca vorbesc la presa, la inspectoratul scolar, etc., este posibil sa imi fie scazuta nota la purtare? N-am avut niciodata nota la purtare scazuta, si chiar nu doresc acest lucru.

| Trustmotorcy a răspuns (pentru CristiMihai23):

Nu, nu au voie să scadă nota la purtare pentru așa ceva, ar fi un abuz. Urmează ordinea pe care ți-am explicat-o mai sus, e normal ca lumea să fie revoltată dacă li se atrage atenția.

Dacă nu se rezolvă prin scrisoarea ta adresată directorului, atunci te poți adresa direct inspectoratului școlar.

| CristiMihai23 explică (pentru Trustmotorcy):

Problema e ca eu sunt inca in gimnaziu, sunt clasa a 7-a. Stiu, nu mai am mult pana cand plec la liceu, si ar trebui sa suport conditiile astea, dar e un drept, nu un privilegiu. Si in plus, ma gandesc si la fratele meu mai mic care trebuie sa suporte tot aceleasi conditii inumane in aceasta scoala. O sa vorbesc cu doamna diriginta luni, si o sa o rog sa ma ajute sa scriu o scrisoare adresata doamnei directoare cu privire la aceste nereguli de care stie foarte bine... Desi de cand sunt eu in aceasta scoala(8 ani) n-am vazut niciodata in baie hartie igienica si sapun, doamna directoare a spus ca noi ne batem joc de ele daca punem, si in plus "nu are voie sa puna pentru ca nu este o lege care intra in legea educatiei numarul 1"... Sunt foarte confuz, si am mai dezbatut o data acest subiect la ora de dirigentie, doamna diriginta este o persoana excelenta, mereu ne-a ajutat cu toate problemele, si cand am dezbatut acest subiect a spus ca "trebuie sa fim recunoscatori ca macar avem baie in scoala, alte scoli nici baie n-au", dar eu unul prefer sa ma tin pana acasa, ceea ce nu e deloc sanatos(dar nu am de ales) decat sa ma duc in asemenea conditii.

| CristiMihai23 explică (pentru Trustmotorcy):

Tocmai de la acest video m-am inspirat si mi-am descoperit "drepturile", dar totusi, am dreptul sa fac o scrisoare catre conducerea scolii respectiv inspectoratul scolar daca am doar 13 ani, si inca nu sunt la liceu?

| Trustmotorcy a răspuns (pentru CristiMihai23):

Din moment ce ești elev ai drepuri acolo, deci da. Atât timp cât vocea ta are ceva de spus, iar lucrurile pe care le vei transmite sunt pe cale fermă și politicoasă nu contează că ai 13 ani.

| CristiMihai23 explică (pentru Trustmotorcy):

Bine, multumesc foarte mult, o sa vorbesc luni cu doamna diriginta, si o sa revin cu ceva update-uri ^_^

| Trustmotorcy a răspuns (pentru CristiMihai23):

Https://www.youtube.com/watch?v=VpyeHf7zEik&t

Urmărește te rog asta, canalul face referire la problema ta, dar și alte drepturi ale elevului care sunt încălcate.

În România este un subiect evitat, nu se întâlnesc astfel de elevi care să își ceară drepturile. De obicei ignorăm și trecem mai departe, însă drepurile sunt citite de dirigintă la începutul anului. Eu îți urez mult succes.

| AndreiMihai1233211 a răspuns:

Din pacate traim in Romania. Ar putea sa se schimbe ceva daca fac cativa parinti scandal la scoala