| IGPI a întrebat:

Am avut recent o contradictie cu fratele meu legat de un subiect anume laughing
Stiu 100% ca este legal ca minorii de peste 14 ani sa tranziteze tara cu trenul absolut gratuit folosind carnetul de elev ca asigurare pentru reducere si ca e legal si sa te cazezi daca ai minim 14 ani la unele hoteluri (care permit asta), imi puteti trimite va rog frumos anume legile in care sunt specificate acestea? :c Am incercat sa gasesc si nu am reusit, daca ati putea sa-mi dati link la un site oficial care sa dovedeasca veridicitatea acestor legi v-as fi extrem de rescunoscator.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Normelor cu privire la accesul, evidenţa şi protecţia turiştilor în structuri de primire turistice, aprobate prin HG nr.237/2001, rep. in 200, citez:
"ART. 2
  (1) Administratorii structurilor de primire turistice sunt obligaţi să asigure înscrierea tuturor turiştilor în evidenţele operative, la sosirea acestora, şi completarea formularului "Fişa de anunţare a sosirii şi plecării".
  (4) Completarea fişelor se face de către fiecare turist în momentul sosirii, pe baza actelor de identitate, care pentru cetăţenii români sunt: buletinul/cartea de identitate şi paşaportul, carnetul de marinar sau licenţa de zbor; pentru cetăţenii străini sunt: paşaportul, carnetul de identitate, legitimaţia provizorie, permisul de mic trafic, carnetul de marinar sau licenţa de zbor, iar pentru militarii în termen şi elevii instituţiilor militare de învăţământ sunt: buletinul/cartea de identitate sau, după caz, documentele de identitate militare (carnetul de serviciu sau legitimaţia).
  (5) Este interzisă cazarea oricărei persoane care nu posedă act de identitate.
ART. 4
  (1) Cazarea minorilor în vârstă de până la 14 ani este permisă numai în cazurile în care aceştia sunt însoţiţi de părinţi sau de reprezentanţii legali.
  (2) Se exceptează de la această regulă minorii aflaţi în drumeţie, tabere, excursii, concursuri sau în alte acţiuni similare, însoţiţi de cadre didactice, antrenori şi ghizi din partea organizatorilor acţiunilor respective."
Rezulta ca este permisa cazarea minorilor peste 14 ani si daca acestia au act de identitate (carte de identitate, buletin de identitate, pasaport, etc).

| PainTech a răspuns:

Articolul 41 cod civil :

Capacitatea de exerciţiu restrânsă

(1) Minorul care a împlinit vârsta de 14 ani are capacitatea de exerciţiu restrânsă.

(2) Actele juridice ale minorului cu capacitate de exerciţiu restrânsă se încheie de către acesta, cu încuviinţarea părinţilor sau, după caz, a tutorelui, iar în cazurile prevăzute de lege, şi cu autorizarea instanţei de tutelă. Încuviinţarea sau autorizarea poate fi dată, cel mai târziu, în momentul încheierii actului.

(3) Cu toate acestea, minorul cu capacitate de exerciţiu restrânsă poate face singur acte de conservare, acte de administrare care nu îl prejudiciază, precum şi acte de dispoziţie de mică valoare, cu caracter curent şi care se execută la data încheierii lor.

Detalii: https://legeaz.net/......nei-fizice

Și călătoria cu trenul : https://www.cfrcalatori.ro/reduceri-pentru-elevi-si-studenti/

| Adelyna06 a răspuns:

Nu te cazeaza nimeni la 14 ani laughing poate sa gasesti unul care e mort dupa bani si sa te primeasca. Si cu trenul poti merge oriunde singur.

| IGPI explică (pentru Adelyna06):

Am cerut link, si in mod foarte ciudat un prieten de al meu s-a cazat in Bucuresti la un hotel (Hotel Funnytime) la 14 ani fara acordul vreunui parinte sau ceva happy

| Salontanul a răspuns (pentru IGPI):

Serios! Asa un link pot sa-ti dau si eu din Grecia daca vrei si n-am plecat din tara.