| TheAnonimUser a întrebat:

Salut Tpu.Am cumpărat o masina cu taxa recuperata m-am inteles cu proprietarul.Este vreo problema daca circul cu ea pe numele fostului proprietar? Problema este ca nu mai dau de el sa îmi faca comodat.Ce pot face in aceasta situatie? Dau funda!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod normal trebuie sa inmatriculezi masina pe numele tau, in termen de 30 de zile de la cumparare.
Daca nu o inmatriculezi si fostul proprietar o radiaza atunci ai o problema foarte mare: te vei face vinovat de infractiunea de punere in circulatie a unei masini neinmatriculate.
Ai mai multe variante: inmatriculezi masina pe numele tau, gasesti vanzatorul si faceti un contract de comodat, nu circuli cu masina ori risti pedeapsa pentru infractiune.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E problema daca a scris pe certificat ca e instrainta masina, daca nu e problema lui, ca lui ii vin amenzile.