| Horica00 a întrebat:

Am in familie o masina,mai exact un Daewoo Cielo,care a apartinut bunicului meu, decedat in februarie 2009, deci acum mai bine de 10 ani si pe care urmeaza sa o folosesc eu.Problema este ca (abia acum am aflat,desi banuiam) masina a ramas cumva pe numele bunicului meu, cel putin in talon si in CIV asa apare, desi odata ce a pus mainile pe piept ar fi trebuit sa inceteze orice fel de legatura a lui cu cele lumesti.Mostenitorii,adica bunica si tata au facut la vremea respectiva succesiunea dar tata a zis ca, din cauza cozilor si datorita faptului ca nu era o problema sa circule cu ea asa, nu au mai ajuns (el si cu bunica) sa o inscrie. Bunica in schimb zice ca masina, atunci cand a fost cumparata (aprilie 1999) a fost trecuta si ea alaturi de bunicul ca si proprietar.Intr-adevar,cu masina s-a circulat fara probleme din februarie 2009 pana in septembrie 2015 cand a fost incheiat si ultimul RCA, ba chiar a fost oprita si de politie cu diverse ocazii si nu au fost probleme. Acum urmeaza sa o preiau eu dar faza nasoala ca are RCA-ul expirat iar taica-miu a zis ca s-a dat nu stiu ce lege prin care trebuie prezentate datele personale ale proprietarului ceea ce inseamna ca asigurarea trebuie incheiata din nou pe numele bunicului mort.Solutia propusa de el a fost ca el si cu bunica sa imi doneze mie masina si sa o trec pe numele meu,solutie cu care eu nu sunt sub nicio forma de acord, unu la mana pentru ca nu consider ca la 18, aproape 19, sa fiu proprietarul cu acte in regula al unui bun cu atat mai mult al unei masini,in conditiile in care nu am nicio sursa de venit, doi la mana, nu vreau sa platesc o asigurare care valoreaza mai mult decat amarata asta de masina.Situatia e cu atat mai complicate cu cat masina este inmatriculata in alt judet decat cel de domiciliu.Eu vad doua solutii:sa circul cu masina asa, asta doar daca nu risc nimic, desi nu prea mi se pare ok sa o tin pe numele unui mort si nici nu cred ca e tocmai legal sau sa o trec pe numele bunicii,lucru care,avand in vedere ca succesiunea este facuta,adresa ei corespunde cu cea unde este inmatriculata masina si tot ea este cea care a platit inca de la bun inceput impozitul anual, nu ar fi o problema, decat faptul ca trebuie sa pierdem iar timp pe la nenorocitele astea de cozi.Ce ma sfatuiti?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca si bunica ta figureaza pe certificatul de inmatriculare atunci nu este mare problema, poate sa ti-o dea tie in folosinta, in baza unui contract de comodat sau chiar numai sa ti-o incredinteze direct, fara nici un act. Ea fiind proprietara va incheia si contractul de asigurare.

| Horica00 explică (pentru Ioandelasal):

Pai asta e problema…………. atat in certificat cat si in CIV e trecut doar bunica-miu……. Cred ca e riscant si ilegal sa merg cu ea asa ca, in caz de accident, din vina mea sau nu, cica nu m-ar despagubi, iar eu avand permisul de doar 6 luni riscul este destul de mare.Dar daca de 10 ani e asa, nu stiu ce sa zic.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Horica00):

Atunci bunica si ceilalti mostenitori sa faca procedura succesorala dupa sotul ei si masina sa-i fie atribuita si asa o poate inscrie pe numele ei.