| GaByScream a întrebat:

Am inchiriat un magazin unui patron,iar el vrea sa ma dea afara(magazinul se afla in curtea mea) si este inchiriat cu contract de comodat pe perioada nedeterminata. Ce drepturi am ca salariat, si daca nu imi convine il pot da afara ca sa caut pe altcineva? P.S. sunt angajat cu jumatate de norma pe o perioada nedeterminata. Dau funda si scuzati categoria daca nu se potriveste.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ce greseala ai putut face!
Trebuia sa inchei contractul de comodat pe perioada determinata sau sa inchei contract de inchiriere.
Patronul iti poate desface unilateral CIM pentru motivele prevazute in Codul muncii. Tu nu poti sa-l scoti din magazin decat pentru anumite motive, destul de restrictive si daca le-ai prevazut in contractul de comodat, respectiv motive de reziliere a contractului sau daca nu foloseste magazinul in scopul folosintei prevazut in contract.

| RobertGaming a răspuns:

N-are dreptu sa te dea afara odata ce e in curtea ta poate tu sa il dai si i mai dai si 2 suturi in cur e proprietatea ta(curtea ta). Funda?