| Pavel_Florin_1994 a întrebat:

Un salariat poate fi angajat si zilier daca este angajat cu norma intreaga, tot la aceeasi societate?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

1. Orice salariat are dreptul de a muncii, la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea (art. 35 alin. (1) din Codul muncii ).
Fac exceptie de la aceste prevederi situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.
Daca angajatorul nu stie cum sa faca la CIM sa urmeze pasii: Pentru a adăuga, unui salariat, un al doilea contract se vor urma urmatorii pasi :
- se intra in sectiunea contracte / inregistrare contract
- click pe numele salariatului si apoi continuare
- se deschide pagina corespunzatoare datelor de inregistrare c.i.m.
- dupa introducerea tuturor datelor se salveaza si se transmite/depune fisierul la ITM.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Apropo! Ioneasca, ca de obicei, da raspunsuri aiurea, nedocumentate (ca sa nu zic altfel si s-o jignesc).

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, deoarece este ilegal sa detina 2 contracte in aceeasi societate.
Posibil sa fii angajat pe un contract, care de la o anumita data, s-a modificat.
Dar 2 contracte diferite in acelasi timp, este imposibil.