| anonim_4396 a întrebat:

Am fost angajata ca lucrator comercial pe o perioada nedeterminata dar specificat in contract ca sunt in perioada de proba 3 luni. Mi-au spus ca nu mai au fonduri sa tina un salariat in plus si ca trebuie sa imi scriu demisia dupa 1 luna jumatate. De fapt cautau pe cineva sa lucreze doar pe perioada sarbatorilor dar nu au fost sinceri si mi-au spus ca pe o perioada nedeterminata.
Ma pun sa imi scriu demisia, dar nu eu sunt cea care vrea sa plece ci ei ma dau afara. Imi spune cineva cum se procedeaza si daca este corect ce fac acesti oameni?
Eu nici dupa 1 luna jumatate nu am primit o copie dupa contractul semnat, eu nu stiu ce drepturi am. Cred ca au facut intentionat acest lucru. Daca ei ma dau afara nu ar trebui sa imi dea un preaviz de 20 de zile inaninte? Asa am citit in contract cand am semnat, dar nu stiu daca se aplica si in aceasta perioada de proba.
Ma puteti ajuta cu cateva informatii?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu te poate obliga nimeni sa-ti dai demisia dar iti pot face neplaceri. Daca crezi ca vei rezista, continua! Dac nu scrie o demisie si gata!

| Violleta2022 a răspuns:

Daca iti dai tu demisia, ei pot angaja pe altcineva in locul tau!
daca te dau ei afara pentru ca nu mai au cum sa te plateasca, isneaman ca nu mai pot angaja pe nimeni.
deci, le convine sa pelci tu, prin demisie.
Adevarul este ca, ceva nu le convine la tine, de aceea au venit cu ideea asta si de aceea te preseaza sa pleci cu demisia, ca ei sa poata legal, sa angajeze pe altcineva in locul tau.
Preavizul se da in absolut orice situatie, asa cum scrie in contract.

| ParvuMaria a răspuns (pentru Violleta2022):

Eu cred ca au avut nevoie doar pentru perioada sarbatorilor, am mai fost si la alte interviuri si ceilalti angajtori mi-au specificat acest lucru.
Sunt sigur ca nu i-am deranjat cu nimic.
Am inteles ca daca m-ar concedia ei mi-ar fi si mi-e greu sa ma angajez la alta firma.

| Moise_Cristian_1985 a răspuns:

Cauta pe google Model de reclamatie ITM - neplata salariului sau alte nereguli