| razor00755 a întrebat:

am lovit o persoana cu o rozeta in zona fetei iar persoana respectiva si-a scos certificat medico-legal. Ce pot sa patesc si ce recomandati sa fac? Va multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai savarsit, cel putin, infractiunea de lovire sau alte violente, poate chiar in forma agravanta de la alin.2, conform Codului penal, citez:
"Art.193. Lovirea sau alte violenţe
  (1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
Recomand sa te impaci cu persoana respectiva, pentru a nu depune plangere sau sa o retraga, daca deja a depus-o.
Iti mai spun ca, daca depune plangerea, se va mai putea retine si o alta infractiune, citez:
"ART.372. Portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase
  (1) Fapta de a purta fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri special amenajate şi autorizate pentru distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun:
a) cuţitul, pumnalul, boxul sau alte asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tăiere, înţepare sau lovire;
b) arme neletale care nu sunt supuse autorizării ori dispozitive pentru şocuri electrice;
c) substanţe iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
  (2) Folosirea, fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri de distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun a obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă."
De asemenea, daca se va ajunge la cercetarea penala iti recomand sa-ti recunosti vinovatia si vei putea beneficia de o reducere cu o treime a limitelor pedepsei cu inchisoarea sau cu o patrime a pedepsei amenzii si de amanarea executarii pedepsei cu inchisoarea sau suspendarea conditionata a executarii pedepsei.

3 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Trebuie sa te impaci cu persoana respectiva, ca sa isi retraga plangerea. Impacarea asta consta in plata unei sume de bani catre partea vatamata, iar suma trebuie sa fie suficient de mare ca partea vatamata sa accepte intelegerea. Avand in vedere ca purtai o arma alba, te paste o pedeapsa penala cu executare.

| kar1GaNNN a răspuns:

Iti recomand sa le spui tuturor adevarul, ca poate pun aia politia pe tine.

| razor00755 explică:

Mentionez ca sunt minor.