| para001 a întrebat:

as dori sa stiu daca umblu cu o rozeta box pretutindeni si ma opreste un politist si imi face un control eu ce pot pati din punct de vedere legal?
din punct de vedere legal ce patesc daca port o rozeta box cu mine peste tot?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai putea fi acuzat de infractiunea prevazuta in L.61/1991, republicata in 2011, citez:
"ART.2.(1) Constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoarea de la 3 luni la 2 ani sau cu amendã, dacã fapta nu constituie o infracţiune mai gravã, urmãtoarele fapte:
1. portul, fãrã drept, în locurile şi împrejurãrile în care s-ar putea primejdui viaţa sau integritatea corporalã a persoanelor ori s-ar putea tulbura ordinea şi liniştea publicã, a cuţitului, pumnalului, şişului, boxului, castetului ori a altor asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tãiere, împungere sau lovire, precum şi folosirea în asemenea locuri sau împrejurãri a armelor cu aer comprimat sau cu gaze comprimate, a obiectelor confecţionate pe bazã de amestecuri pirotehnice ori a dispozitivelor pentru şocuri electrice;"
Numai bine!

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dosar penat pentru port arma alba

| para001 explică (pentru suntserios):

Si ca sa nu risc dosar si sa port arma alba(rozeta) fara sa patesc nimic, ce ar trebui sa fac?

| suntserios a răspuns (pentru para001):

Nu ai cum pentru ca nu sunt legale. i ati un spray lacrimogen daca vrei sa te aperi

| SabinCrb a răspuns:

Partea mea, ia-ti spray paralizant. Trebuie doar declarat la politie, parca. Si nu este nici scump.