| eusebiu27 a întrebat:

Am o întrebare.
Azi împreuna cu un prieten am fost cu mașina.Acesta a făcut câteva cerculețe pe zăpada intr-o parcare. Politia l-a văzut din timp i-a cerut actele mașinii dar mi-a cerut și mie buletinul.
La final polițistul nu ne-a zis nimic de amenda sau ceva de genu.
Este vreo probabilitate sa primesc și eu ceva?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si prietenul a fost amendat?
Tie n-avea ce sa-ti zica, cel mult puteai fi martor, in caz de infractiune sau contraventie la legislatie rutiera vinovat este conducatorul auto, cu exceptia cazului ca ai fi fost proprietarul masinii si ai incredintat conducerea unuia fara permis, baut sau sub influenta drogurilor.

| Simpatic a răspuns:

Atata timp cat nu s-a intocmit un proces verbal pe care sa va puna sa il semnati, nu vad in baza a ce s-ar putea da amenda! Deci nu primiti nicio amenda.

| antimulte a răspuns:

Nu, mai ales ca nici nu te aflai tu la volan. Dar daca era caz de amenda, o primeati atunci pe loc.

| AnatoliyMikhailov a răspuns:

Dca n-a zis nimic de amenda ori v-a lasat ori nu si-a dat seama. Poate a fost un control daca ti-a cerut buletinul