| LohneheriusAy a întrebat:

Salut TPU! Am o intrebare.
Daca merg la un restaurant si comand ceva de mancare si dupa aia consum apa din sticla mea este o problema?
Gen, am auzit ca pot sa comenteze ospatarii referitor la acest lucru.

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Depinde de restaurant. Eu de exemplu cand ma duc in mall-uri sa maninc, de baut si ceva dulce imi iau intotdeauna din Auchan sau ce mai e supermarket pe acolo, ca sa nu dau dublu in Food Court asa, la sanchi. In cazul mentionat de tine, poate erai prin oras, aveai apa la tine, te-ai hotarit sa intri in restaurant sa maninci ceva. Ar fi de-a dreptul dobitoci sa comenteze. Bine, si daca comenteaza, le explici frumos ce am zis eu, chiar daca nu e adevarat. "Aveam apa la mine, mi-era sete, acum vreti sa o arunc?"

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Da,pot sa comenteze mai ales daca sortimentul acela de apa nu e in meniul restaurantului.

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de restaurant!
De obicei te faci de rusine sa intri intr-un restaurant si sa-ti aduci sticla cu apa. de acasa. Dar de ce ai face asta?
Alte restaurante iti impun sa cumperi de acolo tot, daca vrei sa mananci la ei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E de prost gust sa te duci cu bautura ta la restaurant...

| sierra1 a răspuns:

La o terasă de doi bani, no problem dar la un restaurant cu ștaif, probabil da, o să-ți spună să nu

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Teoretic nu te accepta restaurantele cu produse din afara.
Pentru ca ei platesc chirie, personal si isi manifesta activitatea conform unor autorizatii. Ar fi culmea sa le ceri si pahar la sticla pe care nu ai platit-o la ei.
Faptul ca majoritatea ospatarilor vor inchide ochii la o sticla de apa, atunci cand comanzi la ei un meniu complet, este doar o amabilitate din partea lor.
Cel mai bine este sa intrebi ospatarul din start daca iti permite sa consumi produsul pe care il ai din alta parte.

| Sekim a răspuns:

Răspunsul este discutabil in funcție de restaurant. Atâta timp cât tu plătești pentru consumatie, normal că ai voie sa bei din sticla ta. Nu ești obligat să cumperi băutură de la restaurant, de asta îți oferă meniu, e alegerea ta ce cumperi. Daca ospătarii se leagă de tine că bei apa din sticla ta e semn clar că restaurantul ăla e unul foarte prost.

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Nu nu este nimic greșit nu are voie nimeni sa comenteze poți să bei apa liniștită