| abck a întrebat:

am o intrebare:daca o fata de 15 ani sa zicem cu vointa ei se muta la iubitul ei de 17 ani impotriva vointei parintilor politistii sau parintii o pot obliga sa se intoarca acasa?

Răspuns Câştigător
| cMmHaarpCord a răspuns:

Nu este posibil! Numai daca vrea fata sa se intoarca, numai ea decide(asta numai de la 15 ani). Scrie si in codul penal! Deci te poti muta daca e vorba de tine.
Funda te rog, cauta si tu pe net si ai sa vezi ca am dreptate!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform legii romane domiciliul minorului este la parintii ei. Daca pleaca de acasa parintii o pot aduce inapoi, dar nu prin violenta ci numai in urma unei hotarari judecatoresti.
Ca o parere personala consider ca fata ar face o mare greseala daca paraseste domiciliul, mai ales daca nu are si alte motive. Numai bine!

| ﭿTroubledSoul a răspuns:

Din punct de vedere legal, pana la 18 ani, minorii se afla sub tutoratul parintilor.Acum nu stiu daca pot sa oblige pe cineva sa se mute acasa impotriva vointei ei, deoarece ea daca nu vrea sa stea acasa poate fugi din nou.Parintii baiatului nu pot fi de acord sau parintii fetei pot face presiuni asupra parintii acestuia sa nu o primeasca acasa la ei.

| bobik91 a răspuns:

Clar ca o pot obliga si exact asta o sa faca, si probabil ca iubitul ei v-a avea ceva de suferit. atata timp cat fata nu are 18 ani este in "custodia" parintilor sa zic asa si nu poate sa faca absolut nimic fara voia lor. si probabil ca atunci cand o v-a aduce politia inapooi v-a lua si o bataie zdravana happy

| Fnnyn a răspuns:

Eu zic sa iti vezi de viata ta si sa nu faci asa prostii. E evident ca tu esti acea fata. Eu iti recomand sa iti vezi de scoala si sa nu faci o greseala pe care o sa o regreti mai tarziu!

| pushalina a răspuns:

Da pentur ca fata e minora.Si pana la 18 ani parintii decid viitorul fetei.

| Mihai_Alexandru_1993 a răspuns:

Clar, e adusa acasa cu ciomagu laughing