| anonim_4396 a întrebat:

Am o nelamurire si as dori niste raspunsuri sigure, clare si conform codului penal actual al Romaniei.

Daca o minora cu varsta de 16 ani, pleaca de acasa, fara stirea parintilor si se muta la prietenul (iubitul) ei care este deja major... fata poate ramane la el. fara a fi nevoita sa se intoarca acasa? (Chiar daca parintii vin cu politia dupa ea, si ea refuza, poate ramane la el? )

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Politia nu are atributii sau drepturi in asemenea cazuri.
Parintii minorei trebuie sa solicite, printr-o actiune judecatoreasca, reintoarcerea minorei la domiciliul lor, aceasta fiind o actiune civila si nu penala. Abia dupa obtinerea unei hotarari de reintoarcere si daca minora nu o respecta, hotararea poate fi pusa in executare silita, printr-un executor judecatoresc si acesta poate solicita concursul politiei, daca exista opunere la executare din partea minorei, a prietenului sau altor persoane.

| Modem21 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Iar daca exista opunere, fata poate ramane in domiciliul lui, de buna voie si nesilita de nimeni?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Modem21):

Ti-am explicat, foarte clar, ca nu poate ramane, daca parintii obtin hotararea judecatoreasca de reintoarcere a minorei la domiciliul lor si ca aceasta hotarare poate fi executata silit, de un executor judecatoresc, cu concursul politiei, daca exista opunere, indiferent din partea cui (minora, prieten ori alta persoana).
Ce n-ai inteles?

| Modem21 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Am inteles mai bine acum.
Multumesc mult!

| Blastphemy a răspuns:

Minora se afla in întreținerea părinților până la vârsta de 18 ani când va deveni majoră. Relațiile cu un minor se pedepsesc. Chiar dacă are peste 15 ani, el (majorul) nu are niciun drept s-o țină la domiciliul acestuia.

| Blastphemy a răspuns:

Întreabă pe avocatnet.ro pentru detalii.

| Cozma_Aurora-irina_1962 a răspuns:

Acordul părinților este obligatoriu până la vârsta de 18 ani. Această condiție se explică prin aceea că ei răspund pentru minoră.