| Adytza551 a întrebat:

Am o intrebare in vedere cu legea 349/2007 care ofera posibilitatea conducerii unui autovehicul la varsta de 17 anii cu un insotitor in partea dreapta si as vrea sa stiu daca sa acceptat de minister happy am varsta de 18 anii 5 luni fac am terminat scoala de soferi stiu legislatie pe derost am luat sala de 2 ori cu 25-26 si am probleme la oras! si de aia intreb poate pote ma ajuta tata sa mai economisesc din ore cu un instructor ca, este foarte costisitor sad

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In legislatia rutiera romana nu exista asemenea prevederi iar L.349/2007 se refera la cu totul altceva (managementul substantelor chimice).
Nu poti conduce legal pe drumurile publice fara permis de conducere de categoria corespunzatoare, indiferent de varsta si de insotitor.

| venusdoom a răspuns:

Poate instructorul tau nu se ocupa de tine asa cum ar trebui. Mai sunt si dinastia... Daca tot dai bani, macar sa merite. Intreab-ti prietenii care au carnet de instructorii cu care au dat orasul.big grin

| LowAlfa a răspuns:

Hehe, se zice clar ca cine nu are carnet de soferi i se intocmeste dosar penal...incearca mai mult pe cartodrom, drumuri de tara, alte ideii nu am.