| anonim_4396 a întrebat:

Citeam pe net ca pot sa imi iau permisul de la 17 ani cu insotitor in dreapta care sa aiba categoria B minim de 5 ani. Nu am fost la scoala de soferi sa intreb daca se poate si vreau sa stiu sigur daca se poate sa imi iau permisul de la 17 ani si sa conduc cu tata in dreapta. Astept raspuns, multumesc!

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate lua permis de conducere de la 16 ani dar numai pentru autovehiculele care se incadreaza la categoriile AM, A1 sau B1. In categoria B1 se pot incadra unele masini mici, Smart sau Aixam si n-ai nevoie de nici un insotitor.
Categoria B se poate obtine numai de la 18 ani iar scoala, de regula, se poate incepe de la 17 ani si 9 luni. Prin exceptie se poate incepe si de la 17 ani dar numai pentru elevii de la profil auto, in acest sens sunt prevederile art.29, alin.4 din Regulamentul de aplicare al OUG 195/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(4) Pot efectua cursurile practice de învăţare a conducerii unui vehicul pe drumurile publice şi persoanele care nu au încă vârsta minima prevăzută de prezentul regulament pentru categoria sau subcategoria din care face parte vehiculul respectiv, dar nu cu mai mult de 3 luni înainte de împlinirea acesteia sau, dacă urmează cursurile unei instituţii de învăţământ preuniversitar cu profil auto, nu cu mai mult de 1 an înainte de împlinirea vârstei."
Pentru toate persoanele examinarea pentru obtinerea permisului de conducere se poate sustine abia dupa implinirea varstei minime prevazute pentru categoria respectiva, conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(4) Vârsta minimă pentru obţinerea permisului de conducere este de:
a) 16 ani împliniţi, pentru categoriile de vehicule AM, A1 şi B1;
b) 18 ani împliniţi, pentru categoriile de vehicule A2, B, BE, C1, C1E şi Tr;
c)20 de ani împliniţi, dacă persoana are o experienţă de cel puţin 2 ani de conducere a motocicletelor din categoria A2, sau 24 de ani împliniţi, pentru motocicletele din categoria A;
d) 21 de ani pentru categoriile de vehicule C, CE, D1 şi D1E, precum şi pentru triciclurile cu motor din categoria A;
e) 24 de ani pentru categoriile de vehicule D, DE, Tb şi Tv."
Prostia cu conducerea de la 17 ani si cu insotitor apare periodic, de cca 3 ani, desi nici vorba sa fie asa.

| Mihai1810 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Smart nu intra la B1. Are motor mai mare de 550cmc.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Citeai prost pe net. Nu stiu de unde tot scoate ideea ca ar exista o asemenea lege.

A fost doar un proiect al unui deputat care nici macar nu a ajuns propunere si speram sa nu fie vreodata votata

| neutrino a răspuns:

Nu se poate. A fost o simpla propunere.

| Barb0Senpai a răspuns:

Salut! Da, iti poti lua permisul de la 17 ani si sa conduci cu cineva in dreaptawinking

| Mihai1810 a răspuns (pentru Barb0Senpai):

Cine te-a informat?

| Barb0Senpai a răspuns (pentru Mihai1810):

Am un prieten care are 17 ani, a facut scoala de soferi si poate conduce alaturi de o persoana majora un smart de 2 locuri. Nu stiu de alte masini, insa pe aceasta ai voie sa o conduci

| suntserios a răspuns (pentru Barb0Senpai):

Prietenul tau te a prostit maxim.

nu exista legislatie care sa iti permita la 17 ani sa conduci o masina din clasa in care apartine Smart.

Daca nu stie legislatia rutiera si habar nu ai ce spui nu mai da sfaturi

| Mihai1810 a răspuns (pentru Barb0Senpai):

Masina de care vorbesti tu ca o conduce prietenul tau nu este smart, este un aixam sau microcar cu motor de 500cmc si 4 sau 5cp. Aia intr-adevar se poate conduce cu permis B1 care se obtine la 16 ani. Smart se poate conduce doar ca 18 ani cu categoria B. La 17 ani poti conduce smart sau orice alta masina cu capacitate mai mare de 550cmc doar prin lanul de porumb.

| SpringRiver123 a răspuns:

De fapt, ti se permite incepand cu 16 ani