| PssLive2 a întrebat:

Salut TPU!

Am o mare nelamurire, La inceputul lunii iunie a aparut Ordinul MAI nr.82/2013, prin care a fost modificat O.268/2010 privind examinarea pentru obtinerea permisului de conducere. Prin acest act s-a introdus o statistica privind promovabilitatea la primul examen, pe scoli de conducere si instructori auto, aceasta urmand sa fie publicata pe internet. Aceasta statistica va afecta pozitiv scolile si instructorii cu promovabilitate buna si negativ pe cele cu promovabilitate slaba
INTREBAREA MEA ESTE! instructorul refuza sa imi dea dosarul pentru ca s-a dat aceasta,,ORDONANTA,, zice ca trebuie sa iau sala din prima si pana atunci ma testeaza el cu diverse chestonare(foarte grele) am fost sa fac chestionarul dat de domnul instructor si am picat, chestia e ca nu imi da dosarul pana nu iau admis la acele chestionare, intrebarea mea este, CE POT FACE SA IMI IAU DOSARUL, precizez ca am terminat scoala de soferi si am dosarul complet cu taxe,poze, cazier etc. Instructoru este obligat sa imi dea dosarul in situatia de fata?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este normal si nici legal sa nu-ti dea dosarul. De altfel ti-am mai raspuns la o intrebare asemanatoare.
Spune-i instructorului ca, daca nu-ti da dosarul, o sa-l dai in judecata si o sa ceri daune.

| PssLive2 explică (pentru Ioandelasal):

Mltumesc frumos pentru toate raspunsurile de mi le-ai dat, chiar mi-a venit sangele in obraji ca pot face ceva in privinta asta.

| PssLive2 explică (pentru Ioandelasal):

Am mai intrebat odata dar formuland altfel intrebarea ca sa stiu exact cum procedez

6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Instructorul nu poate fi obligat! El este angajat al unei scoli de conducatori auto care a fost autorizata ARR numai daca sunt indeplinite, cumulativ, urmatoarele conditii referitoare la :
a)onorabilitate
b)baza materiala
c)competenta profesionala

In conditiile aparitiei acestui Ordin MAI, care scoala si-ar permite sa-si piarda autorizatia de functionare? Care instructor si-ar permite sa-si piarda locul de munca sau, poate, atestatul?

Asadar, pune-te pe invatat, baiete!

| PssLive2 explică (pentru alessia5158):

Nu cred ca ai inteles tocmai ce am vrut sa spun, eu nu vreau sa oblig pe nimeni sa imi dea dosarul, eu am intrebat, ca odata ce platesc tot continutul dosarului de ce nu mi l-ar da? pana la urma cred ca este obligat sa imi dea dosarul sa pot da sala, precizez ca am terminat SCOALA, am achitat sedințele de conducere si am platit fiecare foicica din acel dosar, pana la urma cred ca este dreptul meu sa imi cer dosarul iar dl instructor sa mi-l inmaneze, deci revenim din nou la prima intrebare, ESTE NORMAL SA NU IMI DEA DOSARUL?
si referitor la ce ai spus mai sus pentru ce sa piarda autorizatia? atunci de ce mai faci scoala de soferi daca nu iti da dosarul sa dai sala? doar de dragul de a conduce? Deci pana la urma trebuie sa imi dea dosarul sau poate sa il bage pe foc? si eu raman cu banii dati pe nimic

| alessia5158 a răspuns (pentru PssLive2):

Primesti dosarul atunci cand instructorul va considera ca esti suficient de pregatit pentru a face fata unui examen in care se verifica abilitatile si competentele tale--- mai ales ca promovabilitatea este monitorizata. Poti gandi ca, acea statistica privitoare la promovabilitate, se face din anumite motive nu doar asa, de dragul de a se afla in treaba.

| PssLive2 explică (pentru alessia5158):

Aici te contrazic, nu se monitorizeaza nici o promovabilitate, eu cand am fost de am dat acel test mi l-a dat pe o foaie adica mi-a dat o foaie cu chestionarul nr 8 mai exact(chestionarul era pe foaie nu pe calculator) si l-am dat la sediul scolii cu care am facut conducerea, deci nu era nimic monitorizat, am scos 19 puncte iar pe drpciv scot numai admis, eu cred ca sunt pregatit pentru sala. deci ce am dat eu acolo a fost doar un chestionar sa ma testeze sa vada dl instructor ce stiu nu a fost nimic monitorizat pentru ca nu am dat la sala pe calculator, am facut un chestionar pe foaie. deci pe scurt nu pot sa ma duc sa dau examenul pe calculator(sala) pentru ca nu am dosarul.