| Dark223 a întrebat:

Am o problema, am apelat din greseala 112 si dupa cateva secunde a raspuns o femeie spunand :"Buna ziua,...", iar dupa 3 secunde am inchis.

Pot pati ceva?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu patesti absolut nimic.
Conform OUG nr.34/2008, cu md. si compl. ulterioare, acest apel este involuntar si se pedepsesc numai apelurile abuzive, citez:
"ART.32.(1) Constituie contravenţii următoarele fapte şi se sancţionează după cum urmează:
  a) apelarea abuzivă a numărul unic pentru apeluri de urgenţă 112 sau transmiterea de mesaje abuzive la numărul 113, cu amendă de la 500 lei la 1.000 lei;"
"e) apelare abuzivă - apelarea repetată, cu rea intenţie, a numărului 112, fără ca apelantul să justifice o stare care necesită acţiunea agenţiilor specializate de intervenţie, sau apelarea numărului 112 pentru a aduce injurii operatorilor;
  f) apel involuntar - apelarea numărului 112 din greşeală;"

3 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Nu se pun ei la mintea ta, draga Dark. Si eu am pus-o pe fi-mea sa sune ca sa vina vanatorul sa o salveze, ca eu fiind lupul o mancasem (pusesem o patura peste ea). Am spus politistului adevarul, si ca nu mai aveam cartela pe telefonul ala de ani de zile. Dar chiar si asa, te lasa in pace, vezi insa sa nu mai faci.

| EneCristian a răspuns:

Nu eu unu am patit asta de 3 ori dar nu am inchis am explicat ce s-a intamplat.

| BJK1903 a răspuns:

Nu ai ce sa patesti, cred ca isi da seama ca ai gresit numarul si nu patesti nimic. Numai daca sunai incontinuu cred ca iti facea ceva. Dar stai linistit, sper ca te-am ajutat. funda? happy