| AlExUtZuL9976 a întrebat:

Salut TPU! Am o problemă, la școală am facut un semn obscen unui baiat iar o colegă a filmat si a postat asta pe tik tok făra acordul meu. Știu că nu trebuia să fi arătat acel semn dar mi-a incalcat drepturile plus ca era filmat in incinta școlii. Ce trebuie sa ii zic sa dea jos videoul?
Vreo lege ceva, articol, please!

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Spune-i ca o sa-l dai in judecata, in baza raspunderii delictuale, pentru afectarea dreptului la propria imagine, bineinteles daca are peste 14 ani.
Conform Codului civil, citez:
"ART. 73. Dreptul la propria imagine
(1) Orice persoană are dreptul la propria imagine.
  (2) În exercitarea dreptului la propria imagine, ea poate să interzică ori să împiedice reproducerea, în orice mod, a înfăţişării sale fizice ori a vocii sale sau, după caz, utilizarea unei asemenea reproduceri. Dispoziţiile art. 75 rămân aplicabile.
ART. 1.349.Răspunderea delictuală
(1)Orice persoană are îndatorirea să respecte regulile de conduită pe care legea sau obiceiul locului le impune şi să nu aducă atingere, prin acţiunile ori inacţiunile sale, drepturilor sau intereselor legitime ale altor persoane.
(2)Cel care, având discernământ, încalcă această îndatorire răspunde de toate prejudiciile cauzate, fiind obligat să le repare integral."

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

La nivel de principiu, captarea imaginii (fotografierea) unei persoane ori utilizarea acestei imagini (inclusiv prin distribuiri pe site-urile de socializare) sunt interzise în absența consimțământului prealabil al persoanei fotografiate, sau, în cazul minorilor, în absența consimțământului prealabil al reprezentanților legali. Totuși, dreptul la imagine nu este un drept absolut, iar fotografierea și utilizarea imaginii unei persoane sunt permise chiar în lipsa unui consimțământ prealabil atunci când acestea se fac cu bună credință în exercitarea altor drepturi fundamentale cum este, de exemplu, dreptul la libera exprimare.
art. 74 lit. c din Noul Cod Civil si Legea nr. 677/2001
Deci parintii au dreptul (banuiesc ca esti minor!) sa-l cheme in judecata pe cel ce a postat acesta incalcandu-ti dreptul la imagine si fara consimtamantul tau. Daca are un cont cu un nume aiurea sa nu segandeasca ca nu poate fi descoperit!

| sierra1 a răspuns:

"un semn obscen unui baiat iar o colegă a filmat...Ce trebuie sa ii zic sa dea jos video ul?"

spune-i "șterge-l!"

| AlExUtZuL9976 explică (pentru sierra1):

Nu vrea

| sierra1 a răspuns (pentru AlExUtZuL9976):

Dira ce zice?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Intra pe tiktok si citeste politica lor, apoi raporteaza clipul mentionand ca ai fost filmat fara acordul tau.
E mai rapid si probabil mai eficient decat sa vorbesti despre legi la varsta la care nu ai drept de semnatura.

| davidadrianvladut1 a răspuns:

Vreau sa răspund la întrebare aceasta de pe TPU... Filmatur în școală este interzis prin regulamentul școlar, si sa arăți semne obscene la colegii sau la profesori este urat... poate să îți scadă noata la purtare