| Jukaaa25 a întrebat:

'

Am primit o amenda pe R.A.T.U.C de ceva vreme, in valoare de 25 de lei, eu nu am impliniti inca 14 ani, si locuiesc la apartamentul clubului din Cluj, nu sunt din Cluj sunt din Turda., iar eu i-am dat un abonament vechi expirat pe care scria adresa in care locuiesc momentan, dar acela nu este pe numele unuia dintre membrii familiei este al clubului, am inteles ca se pune impozit pe casa sau ceva de genu daca nu o platesti, se va pune pe acest apartament sau pe apartamentul masina etc al parintilor mei?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Minorii sub 14 ani nu raspund contraventional si nici nu trebuie sa plateasca amenzi, de aceea a fost facuta pe numele clubului si clubul trebuie sa plateasca amenda, deoarece nu au avut grija de tine sa nu faci prostii. Tu n-ai nici o treaba cu amenda, eventual clubul poate sa ceara banii de la parinti, desi acestia nu sunt vinovati si nu pot fi obligati. Mai repede clubul poate cere banii de la persoana care trebuia sa aiba grija de tine.

2 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Realist vorbind, n-ai nicio treabă!
Și nici clubul n-are nicio treabă.

RATUC nu are autoritatea să pună popriri sau să ceară cuiva să pună popriri pentru amenzile lor pe care nu dă nimeni doi bani.
Dacă n-o plătești voluntar, n-au ce să-ți facă, nici ție nici părinților, nici clubului, nici nimănui.

| oprescudorin11 a răspuns:

Nu ai nici o treaba sau raspundere. Doar daca vrei sa faci vreo tranzactie, in care iti trebuie o adeverinta de la circa financiara, atunci trebuie sa achite cineva, dar e o suma minora.