| GeorgeKb a întrebat:

Salut TPU
Am si eu in intrebare la care va rog frumos sa ma ajutati daca stiti.
Am observat ca mi-a disparut un lant de aur din locul in care imi tin bijuteriile. Eu stau cu o fata in casa si sunt cu ea de o luna si o banuiesc pe ea ca ar face treaba asta.
Aici la mine am un singur amanet aproape, daca ma duc la amanet si ii zic numele ei mi-ar putea spune daca persoana respectiva a amanetat ceva?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca o sa-ti spuna, informatiile privind persoanele care au amanetat sunt confidentiale. Ar trebui sa fii in foarte bune relatii cu un angajat ca sa obtii asemenea informatii.

| anonimg a răspuns:

Poate doar daca vei fi insotita de un politist.
Bijuteriile nu se tin in caseta de bijuterii, ci in seif.
"Vindeti ce aveti si dati milostenie. Faceti-va rost de pungi care nu se invechesc, o comoara nesecata in ceruri, unde nu se apropie hotul si unde nu roade molia." (Luca.12:33)

| GeorgeKb explică (pentru anonimg):

Nu am nevoie de politisti su ma stiu eu ce. Lantul ala avea o valoare sentimentala pentru mine. Nu ma intereseaza valoarea materiala
De aceea voiam sa stiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bineinteles ca ar putea sa iti zica daca ar vrea ( chiar daca in mod normal nu ar trebui sa dea informatii oricui despre cine vine la ei sa amaneteze ceva).
Oricum, nu ai nimic de pierdut daca intrebi.