| AlEcSsCRaZzY a întrebat:

am si eu o intrebare.
acum 2 ani am luat masina unchiului meu si am lovit-o si nu aveam nici permis dar eram minor, mi s-a facut dosar penal si am fost condamnat la 1 an si 8 luni de inchisoare cu suspendare si 3 ani cu incercare,a trecut un an de la hotararea definitiva a sentintei,vreau sa stiu daca mai pot da de permis acum sau trebuie sa mai astept? daca da, cat timp trebuie sa treaca pana sa pot sa dau de permis?
funda pentru cel mai bun raspuns. (fara jigniri daca se poate, oricine a facut o greseala mai gogomana in viata)

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te poti prezenta la sustinerea testelor in vederea obtinerii permisului de conducere dupa trecerea unei perioade de 1 an de la data cand hotararea de condamnare a ramas definitiva, bineinteles dupa ce faci scoala de conducere.

| Goguletzu a răspuns:

Din ce moment ai fost condamnat, ti s-a facut dosar.Stiu ca in asemenea situatii trebuie sa astepti 5 ani pana cazierul iti devine curat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Articolul 33 din OUG 195/2002

e) să nu fi fost condamnată, prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă, pentru o infracţiune la regimul circulaţiei pe drumurile publice sau de omor, lovire ori vătămare cauzatoare de moarte, vătămare corporală gravă, tâlhărie sau de furt al unui autovehicul;

Deci totul depinde de hotararea judecatoreasca pe care ai primit-o