| Dragonisgaby a întrebat:

am si eu o intrebare care ma tot enerveaza ca nu ii gasesc raspunsul ....Asadar e cam asa : Stiu ca tara noastra face parte din diferite aliante ONU, UE si din aceasta cauze trebuie sa luptam in razboiul altora (ex Afganistan, Irak) dar de ce militari nostri merg in Afganistan. E o tara saraca fara deschidere la mare ocean sau altceva nu ii vad interesul de ce ONU e asa interesata pentru Afganistan e una din cele mai sarace tari din lume ...Militari nostri mor acolo si pentru ce. sa ii invatam pe aia cum sa se descurce in viata intr-adevar suntem apreciati pentru ce facem dar pentru ce, nu merita asa ceva, militari nostri isi dau viata acolo pentu ce?
De ce e Afganistan o tara sa de importanta pentru ONU?

1 răspuns:
| mircea22b a răspuns:

ONU nu e alianta. NATO este. Si nu "trebuie" sa luptam in razboiul altora. Trebuie doar sa ajutam un membru care este atacat. Alesii poporului au decis ca merita sa trimita soldati in ajutorul USA(Uniunea Sovietica Aialalta). Ideea e ca o tara poate fi condamnata pentru invazie dar o alianta confera anonimitate agresorilor. Afganistanul a fost important pentru ambele uniuni sovietice. Puii mei stie ce **** au gasit acolo.