| Nutella89 a întrebat:

am si eu o intrebare in legatura cu transportul spre scoala.
Voi merge la liceu din septembrie si voi face zilnic naveta deoarece este o distanta cam mare intre satul meu si oras.
Intrebarea mea este daca se poate deconta abonamentul integral si cum sa fac asta? Ce am nevoie?
Am cautat pe net si am citit ca un timp s-a decontat de la stat o parte din suma, ba integral, ba de loc. Ce trebuie sa fac?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Abonamentul se deconteaza integral daca distanta nu este mai mare de 50 km, conform L.1/2011, a educatiei nationale, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 84.(1) Elevii din învăţământul obligatoriu, profesional şi liceal acreditat/autorizat beneficiază de tarif redus cu 50% pentru transportul local în comun, de suprafaţă, naval şi subteran, precum şi pentru transportul intern auto, feroviar şi naval, pe tot parcursul anului calendaristic.
  (2) Elevii orfani, elevii cu cerinţe educaţionale speciale, precum şi cei pentru care s-a stabilit o măsură de protecţie specială, în condiţiile legii, sau tutela beneficiază de gratuitate pentru toate categoriile de transport prevăzute la alin. (1), pe tot parcursul anului calendaristic.
(3) Elevilor care nu pot fi şcolarizaţi în localitatea de domiciliu li se decontează cheltuielile de transport din bugetul Ministerului Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului, prin unităţile de învăţământ la care sunt şcolarizaţi, pe bază de abonament, în limita a 50 km, sau li se asigură decontarea sumei ce reprezintă contravaloarea a 8 călătorii dus-întors pe semestru, dacă locuiesc la internat sau în gazdă."
Tot ce trebuie sa faci este sa depui la liceu abonamentul, la inceputul lunii urmatoare si sa soliciti decontarea.

| Nutella89 explică (pentru Ioandelasal):

Pff in orasul meu nu se deconteaza abonamente... Niciodata nu s-au decontat complet, ci doar o parte (anii trecuti) iar acum m-am interesat si singura chestie e ca abonamentele pentru elevi sunt mai ieftine, asta e tot sad

4 răspunsuri:
| DovleacTurbat a răspuns:

In liceul meu celor care erau navetisti li se punea la dispozitie masini scolare astfel nu plateau niciun ban.

| Ralukafay a răspuns:

Doar daca esti la o scoala profesionala se deconteaza transportul, daca esti la liceu iti poti face abonament la o firma de transport de acolo din oras si daca iti faci abonament e mai putin, decat sa mergi in fiecare zi cu mijlocul de transport sat-oras, oras-sat, iti spun pentru ca stiu si eu tot a 9-a sunt, dar la profesionala.

| Nutella89 explică:

Va rog dati-mi cat mai multe informatii deoarece nu inteleg...