Întrebare recomandată | redscorpion18 a întrebat:

Am si eu o intrebare pentru aceele personae care sunt in domeniu. As dori sa cumpar o casa intr-un cartier residential, Spre exemplu daca eu cumpar o locuinta si firma care detine cartierul residential are problem cu terenul pe care este construit cartierul,adica daca apare vreun mostenitor,etc. sau a pus gaj locuintele din cartier la banca sa ia un impumut, sau firma este in faliment si risca ca fiscul sa confiste locuinetele ca nu a platit taxe,etc. In cazul in care sunt probleme din acesteea cu firma iar eu ca,cumparator simplu nu stiu despre ele si platesc pentru casa semnez CONTRACT DE VANZARE-CUMPARARE, Dupa ce am semnat si am platit sunt problemele care ma pot afecta pe mine ca nou propietar al unei case din cartier residential? Va rog raspunsuri explicite,mentionez ca nu sunt in domeniu, vreau doar sa cumpar o amarata de casa si vreau sa ma asigur ca totul este ok. Multumesc anticipat.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Informeaza-te inainte de a cumpara. Cere extrasul CF de informare si vezi daca terenul si casa sunt intabulate pe firma si nu exista sarcini (ipoteca sau altele) asupra acestora si apoi poti incheia contractul de vanzare-cumparare.

| redscorpion18 explică (pentru Ioandelasal):

CF, este carte funcciara?

| Ioandelasal a răspuns (pentru redscorpion18):

Da, este cartea funciara.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sigur ca da, este obligatia ta ca cumparator sa te informezi privind regimul terenului pe care e facuta casa. Dezvoltatorul trebuie sa plateasca o suma de bani din creditul pe care il are si sa ridice ipoteca de pe partea ta din teren, pentru a te face proprietar cu drepturi depline

| redscorpion18 explică (pentru Brigaela):

Asta in conditiile in care, are un credit? dar eu cum imi dau seama, ca aceea casa care doresc o cumpar in cartierul residential este ok?

| Brigaela a răspuns (pentru redscorpion18):

De obicei, dezvoltatorii au credit de la banca pebntru constructie, girat cu terenul si ipoteca pe teren.
Ca sa iti dai seama ca este ok, tu alegi un notar si mergi al el cu reprezentantul dezvoltatorului. Acesta ii va cere actele necesare. Daca el da afliment si tu ai cumparat casa si nu are nici o ipoteca pe terenul pe care este casa ta (a radiat-o la vanzare), nu vei avea probleme. Daca nu ai grija sa radieze ipoteca, vei plati solidar cu el.