| pluty123 a întrebat:

Buna, ce se intampla daca vreau sa vand un teren agricol unui srl? Vecinul are prioritate de cumparare, dar nici vorba de mers la notar, efectiv isi tot depune acte cum ca vrea sa-l cumpere el cand apare cate un cumparator si se face un antecontract la notar.
Daca vecinul nu are chef ca eu sa vand terenul chiar nu pot?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cum sa nu poti?
Nu ai vazut ce spune Codul civil sau nu ti-a explicat nimeni, mai ales notarul la care ai facut antecontract, ce se poate face?
Conform Codului civil, rep. in 2011, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 1.730. Noţiune şi domeniu
  (1) În condiţiile stabilite prin lege sau contract, titularul dreptului de preempţiune, numit preemptor, poate să cumpere cu prioritate un bun.
  (2) Dispoziţiile prezentului cod privitoare la dreptul de preempţiune sunt aplicabile numai dacă prin lege sau contract nu se stabileşte altfel.
  (3) Titularul dreptului de preempţiune care a respins o ofertă de vânzare nu îşi mai poate exercita acest drept cu privire la contractul ce i-a fost propus. Oferta se consideră respinsă dacă nu a fost acceptată în termen de cel mult 10 zile, în cazul vânzării de bunuri mobile, sau de cel mult 30 de zile, în cazul vânzării de bunuri imobile. În ambele cazuri, termenul curge de la comunicarea ofertei către preemptor.
  ART. 1.731. Vânzarea către un terţ a bunurilor supuse preempţiunii
  Vânzarea bunului cu privire la care există un drept de preempţiune legal sau convenţional se poate face către un terţ numai sub condiţia suspensivă a neexercitării dreptului de preempţiune de către preemptor.
  ART. 1.732. Condiţiile exercitării dreptului de preempţiune
  (1) Vânzătorul este obligat să notifice de îndată preemptorului cuprinsul contractului încheiat cu un terţ. Notificarea poate fi făcută şi de acesta din urmă.
  (2) Această notificare va cuprinde numele şi prenumele vânzătorului, descrierea bunului, sarcinile care îl grevează, termenii şi condiţiile vânzării, precum şi locul unde este situat bunul.
  (3) Preemptorul îşi poate exercita dreptul prin comunicarea către vânzător a acordului său de a încheia contractul de vânzare, însoţită de consemnarea preţului la dispoziţia vânzătorului.
  (4) Dreptul de preempţiune se exercită, în cazul vânzării de bunuri mobile, în termen de cel mult 10 zile, iar în cazul vânzării de bunuri imobile, în termen de cel mult 30 de zile. În ambele cazuri, termenul curge de la comunicarea către preemptor a notificării prevăzute la alin. (1)."
Citeste cu atentie aceste prevederi, in special ale art. 1732 si vezi ca se poate, daca vecinul nu iti plateste pretul oferit de o alta persoana.

| mi25 a răspuns:

Te ducu la notar si acesta ii va trimite o notificare vecinului sa se prezinte pentru incheierea contractului. Ce antecontract? Nu este necesar de antecontract daca nu este necesara amanarea incheierii contractului din anumite conditii obiective. Ex. Pe teren este o constructie si trebuie demolata de propietar.
Daca notarul o tot lalaie, inseamna ca e in mana cu vecinul. Cauta altul.

| mi25 a răspuns:

Nu te lua ce spune REMiXPaLTaLK, deoarece este pe langa subiect. Nu cunoaste ce prevad: Codul civil la art. 1730-1740. Legea nr. 17/2014, dar mai ales Legea 175/2020.
Nu cunoaste si da sfaturi gresite.

| REMiXPaLTaLK a răspuns:

Cine ti-a spus prostia asta ca vecinul are prioritate de cumparare? Este terenul propietatea ta cu acte in regula? poti sa vinzi cui vrei si cu cat vrei daca gasesti un cumparator si nu dai socoteala nimanui si vecinilor cui si de ce vinzi.Te duci la notar cu cel care vrea sa cumpere si faceti actele de vanzare-cumparare a propietatii tale numita TEREN AGRIGOL iar notarul o sa v-a spuna detalii ce acte va trebuie. Nu scrie nicaieri in nici o lege ca vecinul e prioritar sau ca trebuie informat ca tu vinzi. - e dreptul tau suprem de propietar sa vinzi cui vrei si cu cat vrei fara sa dai socoteala vecinilor - este idem ca la vanzarea unui apartament in bloc sau a unei vile cu teren care sa zicem ca ar fi propietatea ta - de unde pana unde vecinii au drepturi prioritare pe vanzarea-cumpararea propietatii altul propietar cu acte in regula?! Poti sa ai dai vecinului si putin muiasol pe la bot pe directia asta ca nu are prin nici o lege prioritae de cumparare sau sa fie informat ca tu vinzi.