| yopreda19 a întrebat:

am si eu o intrebare si rog a mi se raspunde serios pentru ca am.mare nevoie. Pe data de 22.05. 2014 ma plimbam cu motocicleta si am depasit o masina, ma oprit politia si ma tinut de vorba o ora...mia zis xa am calcat linia continua dar nu a fost asa acolo nefiind nicio linie continua...dar am observat ca nu este linie continua dupa ce mia fost luat permisul pe o perioada de 30 zile..am semnat.mia fost data dovada, pentru 15 zile. Pot face xeva pentru a°mi recupera permisul. Eu neavand nicio vina, nu am trecut peste niciun maecaj continuu pentru xa in zona aia nu exista asa xeva. ajutor. Rog variante. Stima

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti face plangere contraventionala, in maximum 15 zile de la data contraventiei, la judecatoria de care apartine agentul constatator, asta daca poti dovedi cele relatate.
Ai gresit semnand p.v., mai ales ca l-ai semnat fara obiectii.
Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.118.(1) Împotriva procesului-verbal de constatare a contravenţiilor se poate depune plângere, în termen de 15 zile de la comunicare, la judecătoria în a cărei rază de competenţă a fost constatată fapta.
  (2) Plângerea suspendă executarea amenzilor şi a sancţiunilor contravenţionale complementare de la data înregistrării acesteia până la data pronunţării hotărârii judecătoreşti.
  (3) Dovada înregistrării plângerii depuse la judecătorie în termenul prevăzut la alin. (1) se prezintă de contravenient la unitatea de poliţie din care face parte agentul constatator, care va efectua menţiunile în evidente şi îi va restitui permisul de conducere."