| mihail17 a întrebat:

Salutare...pe Valea Oltului am avut proasta inspiratie de a depasi pe linie continua un autovehicul marca renault megane, el oprindu-se si spunand asta unui politist de la rutiera cu un aparat radar oprit pe strada. Eu fiind inainte, m-am trezit cu politia in spatele meu si pe cel cu renault megane, facand declaratie impotriva mea ca l-am depasit pe linie dubla continua, suspendandu-mi dreptul de a conduce pe o perioada de 30 de zile fara sa-mi faca vreo dovada, fara nimic. Ce parere aveti? Pot contesta Procesul verbal in cazul acesta? Am fost oprit de politie la circa 25 km. Probabil din cauza ca am avut o amarata de dacie 1310 si am depasit un cetatean cu o masina de cateva mii, l-a secat orgoliul, el mergand cu 50 km/h in fata mea.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti contesta si daca iti gasesti un avocat priceput poti sa si castigi, din cate stiu eu doar agentul putea sa constate contraventia.

| iamSeBy a răspuns:

Daca esti sigur ca nu are dovezi impotriva ta (camera de bord, politia cu radarul sau altceva de genul) atunci da, cred ca poti contesta.

| Gumitzza5 a răspuns:

Da-l in judecata. Ce om terminatlaughing Cum sa faca plangere cu asa ceva? ca a fost depasit. De parca nu toata lumea depaseste pe linie continua straight face E prima oara cand aud, imi pare rau de tine sad. Dar mai sunt si dobitoci din astia, cocalari. Oricum stai linistit renault megan e un rahat de masina rolling on the floor e cred cea mai proasta si urata masina dupa suzuki.

| suntserios a răspuns (pentru Gumitzza5):

Na si tu acum, sper ca nu ai carnet la ce zici pe acolo. Nu nu toata lumea depaseste pe linie continua, incredibil dar exista soferi pentru care legislatia chiar inseamna ceva.

Si probabil omul a fost incurcat de respectiva depasire pe linie continua si de aia a facut o reclamatie.

| Gumitzza5 a răspuns (pentru suntserios):

Nu depasesti pe linia continua in cazul in care e politie in apropriere.
Eu nu cred ca exista om cu atata rabdare gen e un om cu un trabant sau o masina care merge cu 20km/h, ce faci? stai dupa el? logic ca il depasesti.
Tu nu ai face la fel? laughing Altfel mori acolo la volan, iti trece tineretea pana ajungi la destinatie big grin laughing.

| mihail17 explică:

M-au oprit dupa 30 km, cel cu megane-ul oprindu-se la acel politist, comunicandu-i ca l-am depasit pe linie dubla continua, politistul suspendandu-mi dreptul de a conduce pe o perioada de 30 zile. La obiectiuni am cerut sa se scrie ca nu am depasit absolut nimic.

| mihail17 explică:

Nu au nicio dovada pentru a ma invinovati...Ce ma sfatuiti sa fac in situatia de fata si cum ar trebui sa procedez?

| mihail17 explică:

Nu l-am deranjat cu absolut nimic, statea pe un drum national european si mergea cu 50 km/h vorbind la telefon. Cand l-am depasit, eu avand o dacie 1310, s-a enervat, a inceput sa ma claxoneze si sa faca urat.