| Marian2314 a întrebat:

Salut tpu.As dori sa stiu am pensie de urmas vreo 520lei cu 84 lei alocatia eu vreau sa merg pe la sfarsit de martie in Portugalia sa lucrez si nu ma mai duc la scoala.Pensia de urmas imi vine pana in septembrie? Si daca vine trebuie sa o returnez? Am nevoie de acest raspuns.In luna mai implinesc 18 ani.

16 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Legii nr.263/2010, privind pensiile publice, citez:
ART.84.Copiii au dreptul la pensie de urmaş:
a) până la vârsta de 16 ani;
b) dacă îşi continuă studiile într-o formă de învăţământ organizată potrivit legii, până la terminarea acestora, fără a depăşi vârsta de 26 de ani;"
Fata de aceste prevederi, daca nu mai urmezi studii, nu mai ai dreptul la pensia de urmas. Daca totusi o incasezi fara drept atunci va trebui sa restitui suma incasata fara drept.

| Marian2314 explică (pentru Ioandelasal):

Pai de exemplu daca nu afla? Ca eu plec peste hotare si nu voi lucra cu acte, dar inca sunt la scoala si imi vine pensia

| Ioandelasal a răspuns (pentru Marian2314):

O sa afle cand nu le vei duce adeverinta de la scoala.

| Marian2314 explică (pentru Ioandelasal):

Pai si acum ce sa fac?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Marian2314):

Sa respecti legea. Daca nu mai continui studiile sa comiunici aceasta Casei de Pensii Publice din jud. tau.

| eliancodrut a răspuns (pentru Marian2314):

Sa nu faci nimic. Pana la inceperea anului scolar urmator nu esti obligat sa faci nimic.

| Marian2314 explică (pentru eliancodrut):

Deci inca am dreptul la bani pana in septembrie?

| eliancodrut a răspuns (pentru Marian2314):

Da, pana incepe noul an scolar.

| ee a răspuns:

Daca lucrezi cu acte da

| Marian2314 explică (pentru ee):

Doar din luna mai voi incepe sa lucrez cu acte, dar vreau sa stiu mai exact o sa imi ceara cei de la casa de pensii sa returnez inapoi banii? Sau pur si simplu o sa imi ceara o adeverinta daca merg la scoala? Din cate stiu eu pensia imi vine pana in septembrie dupa care imi trebuie o adeverinta sa le dovedesc ca merg la scoala

| eliancodrut a răspuns (pentru Marian2314):

Daca ajung la ei documente care atesta ca lucrezi. Poti primi si o amenda, pentru ca nu ai informat Casa de Pensii ca te-ai angajat, pentru a nu mai primi pensia de urmas.

| Marian2314 explică (pentru eliancodrut):

Nu ma angajez aici ci peste hotare doar ca voi lucra pe negru pana fac 18 ani dupa aceea ma angajez.

Răspuns utilizator avertizat
| andrei6898 a răspuns:

Pentru a lua pensie trebuie sa o ridici personal cu cartea de identitate asa ca nu iti fa griji. Pur si simplu nu o sa o mai primești

| Marian2314 explică (pentru andrei6898):

Deci eu stau la bunici in Maramures si mama mea sta in Timisoara.O ridica pur si simplu are copia de buletin..doar ca din septembrie imi cer adeverinta ca frecventez scoala daca nu le dau adeverinta nu imi mai dau pensia.Deci o pot folosi?