| Tatar_Indira_1994 a întrebat:

Buna seara dragilor!
Am si eu o intrebare.
Sunt de 3 ani stabilita in Germania cu acte, merg la scoala.
Mama mea are de la tatal meu procura doar pentru 1 an,iar pe aceea a luat-o anul trecut in septembrie.
Anul acesta vreau sa merg in Romania in august,dar vreau sa merg singura,de intrat in tara stiu ca pot, dar trebuie ca pana pe 1 septembrie sa fiu inapoi in Germania.In septembrie pe 20 implinesc varsta de 18 ani, pot trece granita inainte cu o luna pana la implinirea varstei de 18 ani?
Pot lua ceva de la scoala si apoi cand vin inapoi in Germania sa demonstrez asta la granita? Sau nu se poate?
Multumesc

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Din pacate nu poti. Trebuie declaratie (nu procura) de la ambii parinti pentru a iesi din Romania, inainte de 18 ani, indiferent daca numai cu o zi. Daca iesi cu un parinte este destul declaratia celuilalt parinte.

| Azµre a răspuns:

Decât cu pașaport și acordul părinților.