| deleu123 a întrebat:

As dori sa stiu si eu 2 efecte pozitive si negative la intrarea Romaniei in europa.Acuma nu pre imi vine nici o idee in cap.Imi cer scuze daca am gresit categoria.

5 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Nu exista efect pozitiv.Ar putea spune unii,fundamentat, in prima faza, ca primim fonduri europene.Ia sa ma lamureasca acela care postuleaza cum, prin capacitatea noastra absolut astronomica de absorbtie a fondurilor, reusim totusi sa luam putin peste ce contribuim la bugetul comun.Asta ar fi cam singurul punct de plecare in formarea unui pdv care sa sustina un avantaj al intrarii in URSE.Da' noi n-avem capacitatea Poloniei, sa inghitim vreo 14 miliarde de coco intr-un an, daramite profesionalismul lor.

Deazavantaje.Sa ti le insir? Nici porcul nu mai poti sa-l omori cum vrei,nici zacusca si magiunul nu mai poti sa le pui la borcan cum vrei,nici biberonul nu mai poate sa fie in felul asta, nici coltarul sau noptiera in felul celalalt, ca, deh, contravine legislatiei europene.Totusi,inclin sa cred ca cel mai mare dezavantaj este aparitia unor personaje cu doctorate peste doctorate, tripate, misticizate, care saluta monstrul asta ideologic de parca le-ar fi muma.Si o mai si ard la genul "sa nu ne fie frica de momentele istorice minunate prin care traim", cand nemtii mai au putin si aduc peste vreo 6-7 tari marioneta, alaturi de UE, Das Vierte Reich in toata regula.E cah, mestere, e cah rau!

| unknownn a răspuns:

In Europa sau Uniunea Europeana?

| Omulrational a răspuns:

Eu pana acum nu am vazut nici un efect pozitiv daca gasesti tu sa ma anunti.

| alesiasaf a răspuns:

2 efecte pozitive: Libera circulatie a persoanelor pe teritoriul UE; posibilitatea de a munci oriunde in UE
2 efecte negative: o data cu libera circulatie a persoanelor vor putea circula liber si delicventii; micsorarea suveranitatii nationale