| Frostoso a întrebat:

As vrea sa stiu daca ai hernie de disc este bine sa mergi la sala? As dori cu efecte pozitive si negative.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Elvena a răspuns:

Decat sa intrebi pe TPU, mai bine te-ai duce la un control, medicul specialist o sa iti dea un raspuns mai bun si mai sigur decat oricare dintre noi.
Insa, pentru inceput, pot sa iti spun ca am avut si eu o colega care ar fi avut un fel de inceput de hernie de disc. A urmat tratament si toate astea, dar medicul i-a recomandat nici macar geanta cu carti sa nu si-o care. Deci iti dai seama, ca mersul la sala este total exclus. Nu trebuie sa depui efort aproape deloc; ce sa mai zici de efecte pozitive ca sunt inexistene in cazul acesta.

5 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Tu ce crezi e bine? Logic ca nu e bine, iti fortezi coloana care deja a fost afectata, e ca si cum esti racit mort si umbli in pantaloni scurti in mijlocu iernii la -10 grade.

| valentingb a răspuns:

Efecte pozititive? Tu glumesti.
Negative? toate de la dureri pana la paralizie.
pentru efecte pozitive opereaza-te sau mergi la recuperari.

| Spitz10 a răspuns:

Frate si eu am avut hernie de disc.Nu ridica greutati decat foarte putin.Un timp fa la picoare si la gambe.Eu mam fortat cat am putut pentru ca am crezut ca rezist.Mia cedat muschiul si mi-a cazut haltera pe umar.Mi-am luxat umarul.Atunci am renuntat la sala.Doctoru a spus ca dupa 3 saptamani ma pot duce dar nu mai vreau.

| AlwaysMe a răspuns:

Nu e bine...uite..mama mea a avut hernie si toti ii ziceau sa se opereze si a mers si la Buc si la fel...insa a refuzat, a zis ca mai asteapta o perioada si i-au trecut durerile de vreo 2-3 ani insa de fiecare data cand face efort o doare putin..nu e bine sa te joci cu asa ceva si mai bine te abtiihappy

| TheRanger a răspuns:

Parerea mea e ca (logic) nu e bine, daca ai avut deja o problema sau mergi sa lucrezi la brate si la lucruri care nu implica abdomenul.