| দদদদ_গগগগ_1990 a întrebat:

as vrea sa va intreb care sunt metalele pe care nu ai voie sa le detii fara autorizatie ( ca cele radioactive).

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

De exemplu: mercurul.
Evident, este vorba si de cantitate.
Pentru o cantitate mica de mercur, inglobat intr-un termometru, senzor de miscare etc. de cateva grame, nu vei avea probleme. Dar daca detii cateva kilograme, atunci...

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Toate metalele radioactive nu pot fi detinute de persoane fizice si fara autorizatie.

| CuriousStuff a răspuns:

Sincer nu cred ca iti trebuie autorizatie pentru nimic. Poti sa-ti cumperi uraniu de pe ebay daca vrei... S-ar putea sa ma insel, totusi.