| RockaruL a întrebat:

As vrea si eu sa stiu care sunt sanctiunile daca un politist isi pierde legitimatia de politist. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pierderea legitimatiei constituie abatere disciplinara si, in functie si de conduita anterioara si faptul ca a mai fost sanctionat disciplinar, poate fi sanctionat disciplinar cu una dintre sanctiunile prevazute de L.360/2002, citez:
"ART.58.Sancţiunile disciplinare care pot fi aplicate politistului sunt:
  a) mustrare scrisă;
  b) diminuarea drepturilor salariale pentru funcţia îndeplinită cu 5-20% pe o perioadă de 1-3 luni;
  c) amânarea promovării în grade profesionale sau funcţii superioare, pe o perioadă de la 1 la 3 ani;
  c^1) trecerea într-o funcţie inferioară până la cel mult nivelul de bază al gradului profesional deţinut.
  d) destituirea din poliţie."
Daca nu a mai fost sanctionat atunci, de regula, se va aplica prima sanctiune.

1 răspuns:
| RockaruL explică:

Omule intrebarea era alta, nu ti-a cerut nimeni servere de metin...