| TekkEN a întrebat:

Astăzi am fost sa dau sala. Mentionez ca am picat traseul de 2 ori înainte si ca am inceput scoala în martie anul trecut.
Domnul din sala unde am dat examenul mi-a spus sa ma duc la ghișeul 9 pentru înscrierea la traseu. M-am dus la ghișeul 9. Inainte sa ma programez l-am intrebat pe domnul de acolo daca stie cumva daca pot face 3 sedinte la alta scoala si sa dau traseul cu masina respectivă si daca îmi trebuie o adeverință care sa specifice acest lucru. Mi-a spus ca da, apoi ca nu stie sigur, si sa întreb la ghișeul 15 pentru informații. Am fost programat pentru traseu pe 1 Martie.
Ma duc la ghișeul 15 si întreb acelasi lucru iar doamna de acolo ridica tonul ( chiar a tipat) si îmi spune sa ma duc la ghișeul 9 deoarece la ea este pentru eliberarea permisului. I-am spus ca vin de la ghișeul 9, si apoi mi-a zis sa ma duc la colegul dansei, căruia i-am adresat aceeasi intrebare si ridica tonul (a tipat si el, om retardat, îmi cer scuze de exprimare) si îmi spune ca ramane adeverința din dosar. Nu am nicio adeverință in dosar. Lol. Dosarul contine fisele de la scoala care am facut-o inițial.

Sora mea a început scoala de când s-a dat lege cum, ca, cine pică traseul nu trebuie sa dea sală din nou. Când ea a vrut sa se inscrie pentru traseu, nu a putut si i s-a spus ca trebuie o adeverință care sa dovedească ca a facut 3 sedinte la o scoala. Apoi, a făcut 3 sedinte la alta scoala si a luat o adeverință si a putut sa se inscrie la traseu.

RECAPITULEZ.
Am inceput scoala in Martie anul trecut. Intre timp am picat traseul de 2 ori. Astazi, am fost programat pentru traseu si vreau sa stiu daca pot face 3 sedinte la alta scoala si sa dau cu masina respectivă, ci nu cu cea de la scoala terminată. Îmi poate spune careva daca este posibil, având în vedere ca retardatii de la DRPCIV pipera 49 nu stiu?

Multumesc. O zi buna!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cele 6 ore obligatorii de conducere, dupa ce ai cazut traseul, le poti face la orice scoala si sa duci adeverinta de la acea scoala ca le-ai facut. Ordinul MAI nr.268/2010 nu prevede obligativitatea de a face orele de conducere suplimentare la aceeasi scoala, citez:
"(3) Candidaţii declaraţi «respins» la proba practică pot fi programaţi pentru susţinerea unei noi probe după o perioadă de cel puţin 15 zile, cu achitarea taxei de examinare şi prezentarea dovezii care atestă efectuarea a cel puţin 6 ore suplimentare de pregătire practică într-o şcoală de conducători auto autorizată. Modelul dovezii este prevăzut în anexa nr. 9."

| TekkEN explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc pentru raspuns! Mai pot duce acea adeverință daca deja sunt programat pentru traseu?
Multumesc!
O seara frumoasa!

| Ioandelasal a răspuns (pentru TekkEN):

Adeverinta o duci atunci cand esti programat.

3 răspunsuri:
| teoooGT1993 a răspuns:

Invata cum trebuie si nu mai ai nici o problema.