| danitzi10 a întrebat:

, astazi mi-am pierdut buletinul, as vrea sa stiu ce ar trebui sa fac si cam cat ar fi taxa pentru alt buletin...raspunsuri concrete va rog, dau si funda! happy

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te duci la SPCLEP care ti-a eliberat cartea de identitate (nu cred c-ai avut buletin) si declari pierderea. Daca te duci cu un act cu fotografie recenta nu ai nevoie de alte acte. Costul este acelasi ca la CI pierduta, respectiv cca 10 lei dar s-ar putea sa te si amendeze, de la 25 lei la 40 lei.

1 răspuns:
| Zeppa03 a răspuns:

Vestea bună e că nu mai trebuie să le declari nule prin ziare sau Monitorul oficial, ci e de ajuns să declari în scris, în fața funcționarului de la ghișeu, că ai fost un fraier și le-ai „pierdut" big grin Mai ales dacă ți s-au furat, și n-ai de gând să speri că poliția ți le va găsi, e bine să declari că le-ai pierdut. Altfel ți se cere dovadă de la poliție cum că ai reclamat. Culmea e că asta ești învățat chiar la poliție, un fel de „nu ne mai încărcați pe noi cu dosare nesoluționabile, mai bine ziceți că ați fost voi zănatici și le-ați pierdut!".

Vestea rea e că treaba asta costă. Neașteptat de mult în cazul permisului de conducere și al pașaportului. Cel mai ieftin rămâne buletinul de identitate.

11 lei, înlocuirea cărții de identitate

Dacă ați „pierdut" buletinul, mergeți la circa de poliție de care aparțineți cu domiciliul. E musai să-l obțineți pe ăsta primul, ca să puteți cere apoi permisul, pașaportul sau altele. Vă trebuie următoarele acte:

- cerere tip pentru eliberarea actului de identitate – se completează la ghișeu;
- o altă cerere în care spuneți că ați pierdut buletinul și cartea de alegător, care vi s-a eliberat odată cu buletinul, data trecută. (în caz că vreți doar să înnoiți buletinul expirat, trebuie să-l predați pe cel vechi cu această ocazie);
- certificatul de naștere, original și copie;
- certificatul de căsătorie, dacă e cazul, original și copie;
- dacă aveți copii minori vi se cer și certificatele lor de naștere – nu se știe de ce, că doar nu sunt trecuți copiii pe cartea de identitate;
- hotărârea de divorț definitivă și irevocabilă, după caz, original și copie (chiar dacă ați divorțat acum 100 de ani și acum nu vi se mai schimbă nici o dată din vechiul buletin, hotărârea de divorț tot se cere. Au o plăcere sadică polițiștii să vă sublinieze astfel că sunteți niște loozeri divorțați);
- documentul cu care se face dovada adresei de domiciliu, original și copie (aici poate fi contractul de proprietate asupra locuinței sau declarația de primire în spațiu a găzduitorului. A doua variantă poate fi dată în fața funcționarului de la ghișeu, a polițistului sau la notar, caz în care vă costă mai mult);
- chitanța reprezentând contravaloarea cărții de identitate ( 7 ron, plătiți la Direcția de taxe și impozite locale, la BCR sau CEC );
- documentul cu care se face dovada achitării taxei extrajudiciare de timbru (4 ron) sau timbru fiscal de la orice oficiu poștal.

În total prețul ar putea fi mai mare de 11 lei dacă nu aveți actele xeroxate, caz în care fiecare copie o să vă coste cel puțin 1 leu bucata.

PONT: La unele secții de poliție ar putea să vi se solicite un alt act de identitate cu care să vă legitimați, sau niște fotografii tip buletin. Fotografiile tip buletin (3 bucăți) mai sunt cerute și în cazul în care solicitați eliberarea unei cărți provizorii de identitate. Totuși, dat fiind că în tehnologia producerii cărților de identitate fotografiile se fac digital, nu vi se mai cer în mod normal poze tip buletin cum se făcea acum câțiva ani.

Termenul de eliberare a noii cărți de identitate este de o săptămână, dar cu „cunoștințe" se rezolvă și de pe o zi pe alta. În caz că țineți neapărat ca în săptămâna aia să aveți o dovadă de identitate, vă trebuie următoarele acte pentru un buletin provizoriu:

3 fotografii 3×4 cm, cu banda de 7 mm la bază;
documente care fac dovada numelui, stării civile, cetățeniei, a domiciliului (în original și copie);
contravaloarea cărții de identitate provizorii (1 leu);
timbru fiscal (4 lei)