| alisuc a întrebat:

Sall TPU, am si eu o problema am 16 ani si mi-am pierdut buletinul de cateva zile nu pot face altul la fel din cauza faptului ca matusa mea i-a luat actul casei bunicului meu e adresa unde locuiesc dar ma gandeam ce acte mi-ar trebui sa imi fac un buletin temporar adica stiu ca exista tipul de buletin fara adresa. as vrea sa aflu ce acte si ce taxe sa prezint la politie in cazul in care am buletinul pierdut si vreau sa-mi fac celalalt tip de buletin. sper sa ma puteti ajuta am actul casei copie ma poate ajuta cu ceva? pot sa-l legalizez fara original?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa declari pierduta CI la SPCLEP care a facut-o. Daca duci un act oficial, cu o poza destul de recenta, nu va trebui sa mai prezinti alte acte si o sa-ti faca o alta CI. Eventual te pot amenda, de la 12, 50 lei la 20 lei pentru ca n-ai avut grija de CI.

4 răspunsuri:
| TheBlisterExists a răspuns:

Poti face altceva.
Declari buletinul furat apoi rogi o ruda sa mearga cu tine la Evidenta Populatiei sa iti faci altul. Ruda aia te va primi in spatiu ca sa ai domiciliu la ea/el acasa.

| alisuc explică (pentru TheBlisterExists):

Pai asta e problema ca nu am cum sa fac asta deci trebui sa fac un buletin fara sa necesite o adresa.

| alisuc explică (pentru TheBlisterExists):

Sunt primita in spatiu la bunicul meu dar el cum numai are contractul casei in original si am eu copia pot face ceva cu ea la evidenta populatiei?

| TheBlisterExists a răspuns (pentru alisuc):

Nu cred ca iti trebuie contract pe casa in original. El trebuie doar sa fie proprietar si sa aveti acelasi domiciliu. Daca iti faci buletin trebuie sa ai acelasi domiciliu cu unul dintre parinti sau cu un tutore legal. Poti lua si copia cu tine dar nu cred ca e nevoie. Trebuie sa iei hartiile doveditoare ca ai tutore sau parinti care sa stea cu tine, buletinul lor...