| mg112mada a întrebat:

Buna,TPU! As dori raspunsuri concrete, de la inceput.Deci, eu mi-am pierdut buletinul zilele trecute(am 15 ani), de fapt ieri, si de-abia azi am obesrvat...Ce trebuie sa fac? Inca nu le-am spus parintilor, pentru ca din cate stiu se plateste o amenda de 50 de lei pentru pierdere...Este adevarat? URGENT!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pierderea trebuie anuntata la SPCLEP unde ti-a facut cartea de identitate.
Te poate amenda de la 25 lei la 50 lei dar nu este obligatoriu, poate sa-ti dea si un avertisment.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi mâine dimineață la Evidența populației și spui că l-ai pierdut în împrejurări necunoscute, apoi urmezi procedura pentru eliberarea unei noi cărți de identitate.
Pe viitor, te rog să fii mai vigilentă!
Pa, pa.