| DaniHtc024 a întrebat:

Salut TPU, bunicul meu la lasat pe vecinul meu cand si-a facut casa sa o puna pe hotar cu motivul ca nu are intrare in curte daca nu o pune pe hotar, bunicul a decedat iar casa este al parintilor mei, el neavand loc intre hotar si casa sa isi faca lucrari le face prin curtea noastra cum ar fi sa isi traga țave pentru canalizare etc, avem obligatția de al lasa la noi in curte sa isi desfasoare lucrari pe pamantul nostru? avand in vedere ca el are o mica usa la gardul lui cu intrare la noi in curte si face lucrari fara acordul nostru ce putem face? Si inca o intrebare, el isi are si ceasul de la apa la noi in bazin il putem obliga sa il mute ca sa nu intre la noi pe proprietate de cate ori vrea el?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vecinul nu are dreptul sa puna instalatii sau sa faca lucrari in curtea voastra decat cu acordul vostru sau cu hotarare judecatoreasca, pe care nu o poate obtine.
Puteti sa-i solicitati sa mute toate lucrarile, intr-o perioada rezonabila (sa spunem cca o luna) si sa nu mai intre in curtea voastra. Daca nu o face puteti sa-l dati in judecata, solicitand obligarea lui la mutarea lucrarilor.
Daca nu va descurcati singuri ar fi bine sa apelati la un avocat.

2 răspunsuri:
| ValentinMihai78 a răspuns:

Toată treaba asta miroase urât!
În primul rând pentru că bunicul a încheiat un acord verbal sau scris cu vecinul pentru intrarea pe proprietatea voastră.
În al doilea rând, ce pământ are vecinul unde a făcut casa? În mijlocul altor proprietăți imobiliare, fără acces la un drum public?
Dacă da, vina principală este a celui care i-a vândut acel teren fără acces la drum.
Spune cineva de judecată.
Veți fi în dezavantaj, pentru că este posibil să vă treziți cu o decizie prin care veți fi obligați să îi dați din terenul dumneavoastră pentru ca să aibă și vecinul acces la drumul de acces!
Deci, felicitările și băutura celui care a vândut terenul vecinului în fundul grădinii fără acces la drum!

| DaniHtc024 explică (pentru ValentinMihai78):

Salut, bunicul meu nu a incheiat nimic in scris cu vecinul doar atat ca si a cerut voie vecinul in rest nimic