| Marian_Marius_1973 a întrebat:

Va salut cu respect!
Am o casa construita pe limita de hotar, in prelungirea casei am un gard din boltari din beton ina\lt de 1.5 m. pe o latime de 50 metri. (de fapt casa si gardul sunt construiti pe terenul meu, aproximativ 30cm. in interior fata de ce este in actul de vanzare cumparare al terenului, gardul si casa cu proiect, tot, intabulat nr. cadastral, finalizata si locuita!).
Vecinul meu din partea cu casa si acest gard de beton, a adus incarcatura de pamant si vrea sa-si inalte terenul cu aproximativ 40-50cm. In acesta situatie o sa am probleme cu temelia casei care o va depasi cu incarcatura, dar o sa am probleme si cu gardul care este in totalitate al meu, vecinul nu a dorit sa contribuie cu ceva la ridicarea lui.
Intrebarea mea este:
Are voie sa incarce cu pamant, atat de mult si sa-mi afecteze gardul si casa? fiindca toata apa din curtea lui, care este putin in panta va veni la mine, pe casa, gard si va intra in curte si prin peretii casei la parter, egrasie, etc!
(Cand am avut nevoie de intabulare ca sa iau nr. cadastral la casa, am avut nervoie de acceptul vecinului fiindca acoperisul dă pe limita de proprietate, dar nu il afecteaza fiindca am apele date in curtea mea, accept care mi l-a dat contra sumei de 2000euro!).
Multumesc din suflet pentru raspuns!

Răspuns Câştigător
| DavidOsam a răspuns:

Sincer sa fiu, daca doar ridica terenul nu stiu ce sa zic. O sa vorbesc cu un prieten care e inginer in constructii cat de repede pot si o sa-ti zic mai multe, dar daca face o lucrare (construieste ceva) are nevoie de proiect; asta fiind legal, desigur ca el poate sa faca lucrari ilegale, dar atunci poti sa-l reclami.
O sa ma interesez cat de repede pot despre problema asta.

3 răspunsuri:
| DavidOsam a răspuns:

O sa aiba nevoie de proiect, iar daca proiectul nu respecta anumite standarde nu i se va aproba si aici ar intra si siguranta casei tale.
Nu stiu exact cum sa ma exprim in termenii specifici, dar daca se poate dovedi ca o sa-ti afecteze infrastructura casei, o sa ramana doar cu gandul ca are terenul mai inalt.
Dar aici intervine ceva important si anume: Romania. Oricat de ilegal ar fi, sunt sanse ca el sa-si continue lucrarea.

Răspuns utilizator avertizat
| DavidOsam a răspuns (pentru Marian_Marius_1973):

Sincer sa fiu, daca doar ridica terenul nu stiu ce sa zic. O sa vorbesc cu un prieten care e inginer in constructii cat de repede pot si o sa-ti zic mai multe, dar daca face o lucrare (construieste ceva) are nevoie de proiect; asta fiind legal, desigur ca el poate sa faca lucrari ilegale, dar atunci poti sa-l reclami.
O sa ma interesez cat de repede pot despre problema asta.